Rodzaje jazdy na rolkach

Jazda na rolkach – to sformułowanie brzmi niezbyt skomplikowanie, a zarazem bardzo ogólnikowo. Jak bardzo to stwierdzenie jest ogólnikowe, to wiedzą najlepiej miłośnicy tej formy rekreacji: zwłaszcza ci, którzy poszukują kolejnych wrażeń, którzy są otwarci na podejmowanie kolejnych sportowych wyzwań. Trzeba bowiem zaznaczyć, że tam gdzie kończy się klasyczna, niezobowiązująca jazda rekreacyjna, tam otwierają się przestrzenie, w których każdy zapalony skater znajdzie propozycję dla siebie.

Przed siebie – ale jak?

Każdy początkujący rolkarz wie doskonale, że pierwszym wyzwaniem dla adepta jazdy na rolkach jest opanowanie kluczowej sztuki, jaką jest:

  • utrzymanie się równowagi
  • swobodne poruszanie się w butach do jazdy.

Kiedy już jest się w stanie z sukcesem współpracować z założonymi rolkami, można już myśleć o najprostszych przejażdżkach. To właśnie kluczowy typ przyjemności, jakie wiążą się z letnim skatingiem – ale z czasem może się okazać, że taka jazda nie jest już w pełni zadowalającą rozrywką. Każdy, kto odkrył uroki mknięcia przed siebie na rolkach, najlepiej zdaje sobie sprawę z tego, jakich wrażeń oczekuje, jakie możliwości tej dyscypliny chciałby dalej poznawać. A zatem wybierając konkretny styl jazdy np. jazdę agresywną, wybiera się zarazem tak naprawdę konkretny rodzaj sportu, jaki będzie się uprawiać z pomocą pary rolek.

Dostępny wybór jest bardzo szeroki i świetnie pokazuje, że jazda na rolkach to dyscyplina o wielkim potencjale, otwarta na adeptów o bardzo zróżnicowanych umiejętnościach czy potrzebach. Przegląd dostępnych opcji można zacząć na stylu, który chyba najbardziej kojarzy się ze sportową rywalizacją – bo mowa o jeździe szybkiej (więcej na ten temat: https://www.rolki.net.pl/artykul/jak-szybk-mozna-jechac-na-rolkach/. Każdy skater zaczyna swoją przygodę, jeżdżąc na rolkach typu fitness, które są zazwyczaj wyposażone w miękkie kółka – a takie elementy sprawiają, że szybkość rolek jest ograniczona. Chcąc poczuć silniejszy wiatr we włosach, wypada wybrać kółka, które są twardsze, a także mają większą średnicę – z takim wyposażeniem można już pokonywać rekordy prędkości, brać udział w specjalnych wyścigach.

Rodzaje jazdy na rolkach: może nie szybko, ale bardziej akrobatycznie?

Niektórzy jednak ponad prędkość przedkładają wykonywanie rozmaitych akrobacji. Tacy skaterzy są zazwyczaj częstymi gośćmi w skateparkach, czyli miejscach pełnych specjalnie skonstruowanych przeszkód. Korzystając ze specjalnych torów, można praktykować jazdę slalomową – jej specjalną odmianą jest jazda typu downhill, upodabniająca nieco rolkarza do narciarza, ponieważ tor jazdy jest wówczas dość stromy.

Ale przeszkody nie są tylko po to, by je omijać – wiedzą to miłośnicy jazdy agresywnej, która polega na pokonywaniu różnych obiektów, jakie stają na drodze rolkarza. Taka zabawa może odbywać się we wspomnianym skateparku, ale może przenieść się także w publiczną przestrzeń miasta – i przeobrazić się w styl freeride.

Jest jeszcze jedna możliwość, by uwzględnić rolki w swoich rekreacyjnych planach – z powodzeniem można dzięki nim uatrakcyjnić gry zespołowe. Bardzo popularną rozrywką jest na przykład odmiana hokeja, rozgrywanego właśnie przez graczy noszących specjalny typ rolek.

Komentarze