Nauka jazdy na rolkach - ćwiczenia

Może to zabrzmieć nieco pretensjonalnie – ale zakładając rolki, można w pewnym sensie przenieść się do innego świata. Mówiąc metaforycznie, właściciel rolek wkracza do świata sportu, a mówiąc bardziej dosłownie: każdy skater musi odnaleźć się w specyficznej sytuacji, gdy grunt dosłownie ucieka mu spod nóg. Żeby zostać rolkarzem, trzeba zaakceptować taki stan rzeczy, dostosować się do niego i właściwie wykorzystywać.

Jazda na rolkach może być ogromną przyjemnością, niosącą ze sobą wiele zdrowotnych korzyści – ale dopiero wtedy, gdy można już swobodnie poruszać się w butach do jazdy i dzięki nim osiągać kolejne, rekreacyjne cele. Ale nim ambicja zdąży je wyznaczyć, trzeba opanować konieczne podstawy.

Pierwsze kroki na rolkach– w jakich kierunkach?

Każda nauka kojarzy się z pobieraniem lekcji – i nie inaczej jest w przypadku opanowywania jazdy na rolkach. Uzbroiwszy się w cały zgromadzony sprzęt, to znaczy same rolki, a także kask i zestaw ochraniaczy, można już zacząć odkrywać uroki skatingu. Wypada też uzbroić się w cierpliwość, bo zanim ciało przyzwyczai się do nowych zasad poruszania się, może zdarzyć się kilka upadków.

Nauka jazdy na rolkach - właściwa postawa

Pierwsza, kluczowa lekcja, jaka czeka na każdego adepta takiej rekreacji, dotyczy przybrania odpowiedniej, wyjściowej postawy. Jeżdżąc na rolkach, trzeba zachowywać pozycję, w której:

  • tułów jest pochylony do przodu,
  • nogi ugięte w kolanach,
  • stopy ustawione względem siebie pod pewnym kątem.

Pierwszy trening powinien opierać się na tym, by przyzwyczaić ciało do tej specyficznej postawy – i żeby wyćwiczyć nawyk odpychania stóp na boki (zamiast do tyłu).

Nauka jazdy na rolkach - zatrzymywanie się

Manewrem, który trzeba opanować tuż po tym, jak zacznie się samodzielnie jeździć do przodu, jest zatrzymywanie się. Oczywiście najprościej wykonać tę sztukę, korzystając z hamulca przymocowanego do jednej z rolek – ale dobry rolkarz nie powinien polegać wyłącznie na tej pomocy. Każda przejażdżka stanie się znacznie bardziej swobodna i naturalna, gdy skater będzie wiedział, w jaki sposób w dowolnym momencie zwolnić tempo jazdy: nie tylko po to, by całkowicie się zatrzymać, ale też by przejść do jakiegoś innego manewru albo zmniejszyć prędkość ze względów bezpieczeństwa.

Żeby nauczyć się zwalniać, warto trenować złączanie i rozłączanie stóp podczas jazdy – robiąc większy rozkrok, zwalnia się coraz bardziej. Taka lekcja przebiegnie sprawniej, jeżeli na trasie przejazdu ustawi się przeszkody – wskazujące, kiedy zbliżyć stopy, a kiedy je oddalić.

Nauka jazdy na rolkach - pokonywanie zakrętów

Kolejna sprawa, jaką trzeba sobie przyswoić, ucząc się jeździć na rolkach, to skręcanie. Ta umiejętność przyda się niemal na każdym kroku i nie można jej niczym zastąpić: dlatego trzeba dość szybko podjąć się takiej nauki. Podstawowa technika skręcania polega na tym, że odpowiednią nogę trzeba wysunąć lekko do przodu. Rolki trzeba wówczas prowadzić równolegle, trzymając utrzymując nieduży dystans między stopami – i w odpowiednim momencie przenieść cały ciężar ciała na tę nogę, która wskazuje kierunek skręcania. Żeby reszta korpusu sprzyjała takiemu manewrowi, ręce trzeba trzymać wzdłuż ciała.

Gdy opanujesz te ćwiczenia niezbędne do nauki jazdy na rolkach - możesz pójść o krok dalej, czyli dowiedzieć się czym jest rollerrobics.

Komentarze