Łożyska do rolek

Szybkie, wytrzymałe łożyska znajdujące się w naszej ofercie są przeznaczone do użytku w modelach do jazdy rekreacyjnej i agresywnej z małymi i średnimi prędkościami, dla początkujących i średniozaawansowanych użytkowników. Posiadamy łożyska do rolek o pięciu standardach tolerancji - od ABEC 1 do ABEC 9.

Łożyska do rolek

Łożyska – to tajemnica sukcesu konstruktorów wielu sprzętów. Wbrew pozorom, ten wynalazek ma już bardzo długą tradycję – zasadę działania łożysk odkrywano stopniowo od starożytności, przez czasy nowożytne. To genialne w swojej prostocie rozwiązanie nie traci na ważności czy popularności – wiele urządzeń konstruowanych i użytkowanych obecnie, nie mogłoby poprawnie działać, gdyby w skład konstrukcji nie wchodziły właśnie łożyska.

Rolki nie są tutaj wyjątkiem, także tutaj obecność łożysk jest niezwykle przydatna, a nawet warunkuje prawidłowe działanie butów do jazdy. Żeby korzystać ze sprawnej pary rolek, nie wystarczy dokonać zakupu skrzętnie wybranych kółek do jazdy. Żeby kółka obracały się płynnie i cicho, muszą współpracować z łożyskami, zamontowanymi w płozie.

Filtry

Cena:
od do
Producent:
Wysyłka:
Oferty specjalne:

Ilość produktów: 2

Płynnie i komfortowo, wolno lub szybko - z łożyskami do rolek!

Łożyska wykorzystywane w przypadku rolek, to cylindryczne kształty, puste w środku. Każde łożysko składa się z dwóch pierścieni:

  • jeden z nich służy do przymocowania takiej części do płozy
  • z drugim pierścieniem ma już kontakt samo kółko.

Łożyska, które mają zastosowanie w butach do jazdy, to tak zwane łożyska do rolek zwykłe – to znaczy takie, w których kąt osi obrotu nie może się zmienić. To konieczne, bo kółka na których polega skater, są przymocowane stabilnie, a obracają się tylko wokół jednej osi.

To, jakie łożyska zostaną zamontowane w parze rolek, będzie miało wpływ na jakość późniejszej jazdy. Ponieważ łożyska odpowiadają za to, jak kółka się obracają, ich typ musi być dostosowany do tego, jakie prędkości chce się rozwijać podczas jazdy. Typy łożysk opisuje się według skali ABEC – do tego literowego oznaczenia dopisuje się nieparzyste liczby, od 1 do 9. Im wyższy wskaźnik, tym większa liczba obrotów, na jakie pozwala dane łożysko. Wypada więc wybrać łożyska ABEC1 dla początkującego, który chce powoli przyzwyczaić się do jazdy na rolkach, a łożyska do rolek ABEC9 posłużą najlepiej tym rolkarzom, którzy liczą na szybką, komfortową jazdę.

Jakie łożyska do rolek u nas znajdziesz?

W tej kategorii rolkarze znajdą całe zestawy łożysk do łyżworolek: 8 łożysk pozwoli wymienić wyposażenie obu butów do jazdy. Oczywiście do przejrzenia tej kategorii są zaproszeni także miłośnicy innych rodzajów skatingu: niektóre zaprezentowane tu elementy mogą znaleźć zastosowanie w parach wrotek albo w deskorolkach. Wybierając konkretny model łożysk, trzeba oczywiście brać pod uwagę ich typ.

Tutejsza oferta obejmuje części opisywane jako:

  • ABEC1
  • ABEC3
  • ABEC5
  • ABEC7
  • ABEC9

Wielu producentów, miedzy innymi firma Nils, proponuje łożyska ze stali węglowej, ale marka Spokey ma dla swoich klientów także łożyska sporządzone ze stali chromowanej. Wiele z tych zestawów wzbogacają także tulejki dystansowe. Kupowanie kompletu łożysk może stać się konieczne, gdy jakieś mechaniczne uszkodzenie sprawi, że oryginalny zestaw łożysk przestanie działać prawidłowo. Ale za nowymi łożyskami warto się rozejrzeć także wtedy, gdy wymienia się kółka w swojej parze rolek – z oczywistych względów nie można połączyć większych kółek szybkościowych z łożyskami przeznaczonymi do raczej wolnej jazdy.


 

Powiązane poradniki