Jak wybrać rolki do jazdy agresywnej?

Rolki do jazdy agresywnej są dość łatwe do rozpoznania na pierwszy rzut oka, ponieważ są solidniejsze i szersze niż te przeznaczone do fitnessu czy freeskate. Odznaczają się one również kilkoma funkcjami, specjalnie przystosowanymi do zadań, które muszą spełniać. Są to na przykład wzmocnienia i osłonki na kołach, które pozwalają ślizgać się po poręczach i skakać po murkach. Rolki do jazdy agresywnej mają także niewielkie kółka, dwa lub cztery, najczęściej jednak z przerwą po środku, ułatwiającą akrobacje.

Rolki agresywne - od czego zacząć?

Stając po raz pierwszy w obliczu wybory rolek do jazdy agresywnej możemy czuć się nieco zmieszani. Z pewnością dostrzeżemy podstawowy podział dostępnego sprzętu na dwie kategorie cenowe: wersję ekonomiczną i profesjonalną. Pierwsza z nich nie jest zalecana, ponieważ choć pozwala znacznie zaoszczędzić, to jednak nie zapewnia wystarczającego wsparcia i bezpieczeństwa, szczególnie w miarę wykonywania coraz bardziej złożonych ćwiczeń. Nie zawsze należy jednak kupować najdroższy z możliwych modeli, ponieważ niekoniecznie musi on się okazać najlepiej przystosowanym do naszych potrzeb.

Rodzaje rolek agresywnych

Wśród rolek do jazdy agresywnej można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów, lecz najogólniej rzecz biorąc dzielą się ona na sztywne i bardziej miękkie. Pierwsze z nich pozwalają wyrobić podstawowe odruchy istotne podczas jazdy wyczynowej, takie jak uginanie kolan zamiast zginania stóp w kostkach. Chcąc jednak nauczyć się kolejnych sztuczek, mogą nam one przysporzyć wielu niedogodności. W przypadku zakupienia miękkich rolek uzyskamy większy komfort podczas ćwiczenia skomplikowanych akrobacji, lecz początkujący rolkarze mogą się w nich czuć niestabilnie. Nie należy także zapominać o tym, że bezpieczeństwo i usztywnienie stopy podczas jazdy zależy także od odpowiedniego zapięcia mocowań. Ciasno dopięte rolki to komfort jazdy oraz możliwość uniknięcia niepotrzebnych kontuzji.

Co najlepsze na pierwszy raz?

Jeśli chcesz wybrać rolki do jazdy agresywnej, lecz nigdy wcześniej nie jeździłeś, z pewnością właściwym wyborem będą te z największym lub średnim usztywnieniem stopy. Sztywne rolki są zalecane szczególnie początkującym amatorom tego sportu, ponieważ wymuszają na nich poprawne wykonywanie wszystkich akrobacji, przy właściwie ugiętych stawach. Gdy jednak zakupu rolek do jazdy agresywnej dokonuje rolkarz doświadczony w klasycznych przejażdżkach, może zaryzykować zakup bardziej ergonomicznej i elastycznej pary. Co prawda podczas wykonywania niektórych sztuczek bezustannie należy uważać na właściwe napinanie stopy, lecz wykonanie trików staje się o wiele łatwiejsze.

Ostatnim ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę kupując specjalne rolki, jest wybór odpowiedniego rozmiaru. W przeciwieństwie do innych rodzajów rolkarstwa, jazda agresywna może być bardzo nieprzyjemna i bolesna, gdy buty zbyt mocno przylegają do palców. Podczas skakania przez przeszkody warto zaopatrzyć się w nieco dłuższe rolki, dzięki czemu powstające obciążenia nie będą ranić bezpośrednio palców u stóp. Gdy rozważymy wszystkie wymienione czynniki, agresywna jazda na rolkach z pewnością dostarczy pozytywnej dawki adrenaliny i pozwoli popisać się efektownymi wyczynami.

Chcesz poznać inne style jazdy? Zapraszamy do artykułu: Rolkarstwo niejedno ma imię.

Komentarze