Błędy popełniane przez rolkarzy... sprawdź, czy je robisz!

 

Jazda na rolkach jest fascynująca. Jednak kluczowe jest to, by opanować odpowiednią technikę jazdy, bo w innym przypadku można się pochopnie zniechęcić, opóźniać postępy w nauce czy nawet doprowadzić do kontuzji.

 

Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej popełnianych przez rolkarzy błędów.

Zapoznaj się z nimi przed nadejściem nowego sezonu – być może wśród nich jest i ten, który zatrzymał Cię na pewnym poziomie jazdy, a nawet nie miałeś pojęcia, że robisz źle.

Tym bardziej, że im dłużej popełniasz ten sam błąd - tym bardziej się do niego przyzwyczajasz, a co za tym idzie - będzie ciężej Ci się go pozbyć.

Sprawdź koniecznie co to za błąd i przestań go popełniać!

 

Fail #1

Uczysz się skrętów i obrotów tylko na jedną stronę ciała?

Robisz źle! Pomimo iż oczywiste jest to, że każdy z nas ma swoją dominującą stronę ciała to jednak ćwiczyć należy obie, bowiem de facto w trakcie jazdy z obu opcji w zależności od okoliczności będziemy korzystać.

Fail #2

Odpychasz się do tyłu?

To niedobry pomysł. Powinieneś odpychać się na boki, gdyż jest to jedyny skuteczny sposób na rozwinięcie prędkości na rolkach – dzięki temu nogi w trakcie jazdy układają się na kształt litery V.

Fail #3

Jeździsz po nierównej powierzchni?

Jak najszybciej przerzuć się na asfalt bądź beton – jedynie gładka nawierzchnia nadaje się do efektywnej nauki jazdy na rolkach. Staraj się też unikać miejsc o dużym natężeniu ruchu.

Fail #4

Nadmiernie wyginasz tułów i ruszasz biodrami?

Zatem nic dziwnego, że masz problem z utrzymaniem równowagi i częściej upadasz. Wszystko, czego Ci trzeba to lekki pochył w przód i poruszanie rękami i nogami. Biodra zostaw w spokoju, będą się kręcić na parkiecie:).

Fail #5

Jeździsz na wyprostowanych nogach?

Zmień to jak najszybciej – ugnij lekko kolana. Taki mały szczegół, a dzięki niemu zapewnisz sobie pewniejsze prowadzenie rolek, większą stabilność i lepszą amortyzację. Co więcej, taka postawa jest także pomocna w razie utraty równowagi, gdyż masz większą kontrolę nad ciałem, a tym samym jest mniejsza szansa na to, że finalnie dojdzie do upadku.

 

Inne faile popełniane przez rolkarzy (nie tylko początkujących).

  • jazda bez ochraniaczy

  • złączanie kolan podczas jazdy na rolkach

  • patrzenie „pod nogi” w trakcie jazdy

  • nieodpowiedni dobór rozmiaru rolek

  • jazda w rolkach dostosowanych do innego stylu jazdy

  • nieznajomość zasad poruszania się (np. ruch prawostronny)

 

 

Komentarze