Sztuka poprawnego upadania na rolkach

To dotyczy wszystkich miłośników rolkarstwa. Niezależnie od tego, czy jesteś nowym, doświadczonym czy zawodowym rolkarzem – wypadki na rolkach nie są sporadyczne – to niemalże codzienna rzeczywistość. Dzieje się tak i dlatego, każdy łyżwiarz musi wiedzieć, jak upadać.

Już kiedyś pisaliśmy jak nauczyć się podstawowych i zaawansowanych technik upadania oraz aby przetrwać codzienne niedoskonałości w tym sporcie tutaj, dzisiaj nieco rozwiniemy temat. Nikt nie lubi się przewracać, ale jeśli zdecydujesz się na rolki lub też chcesz podnieść poziom jazdy - będziesz miał często z tym do czynienia. Oto jak upadać na rolkach w elegancki sposób - i powstać.

Właściwa technika upadania

Wraz z całą tą radością, sprawnością fizyczną i społecznymi korzyściami wynikającymi z tego sportu jest też szorstka rzeczywistość upadku podczas jazdy na rolkach. Jeśli zaakceptujesz ten fakt, podejmij odpowiednie środki ostrożności potrzebne do bezpiecznej jazdy.

  • Upadek do tyłu jest niebezpieczny dla głowy, pleców, bioder i kości ogonowej.

  • Upadek do przodu jest niebezpieczny dla twarzy i wszystkich związanych z nią części ciała.

 

Najlepszy sposób upadania polega na tym by możliwie wychylić ciało lekko do przodu, trzymać ręce, klatkę piersiową i drogocenną głowę z dala od powierzchni i próbować usiąść, używając jednej strony pośladków i uda. Kość w udzie jest największą, najsilniejszą z kości w ciele, a ponieważ jest wspierana przez wiele mięśni i z pomocą tkanki łącznej, jest to najlepszy system amortyzacji w przypadku wywrotki.

Nie używaj rąk, aby złagodzić upadek!

Oczywiście ochraniacze na nadgarstki zmniejszą ryzyko obrażeń, jeśli przypadkowo użyjesz tych małych części, aby zaoszczędzić duże części. Ale jeśli nauczysz się korzystać z tej metody po prostu stworzysz zły przyzwyczajenie - co może być bardzo niebezpieczne dla kości dłoni, które są przecież bardzo delikatne.

Ochraniacze

Głową i innymi ważnymi częściami ciała można uderzyć w nawierzchnię bez względu na to czy pierwotnie upadasz do przodu czy do tyłu, więc zawsze należy nosić kask, oprócz osłony nadgarstków, dobrze jest też mieć ochraniacze na łokcie i kolana podczas jazdy na rolkach.

Nie ma idealnych technik upadania, ale są dobre. Dobry upadek to taki, kiedy w jego trakcie masz kontrolę nad tym co się dzieje i świadomość, czujność, że nie ma nic złamanego i możesz szybko wstać, by kontynuować jazdę na rolkach. To powinno być ważne dla każdego, kto kocha jazdę na rolkach. Istnieją też pewne sposoby zapobiegania niepotrzebnym upadkom, ale o tym już napiszemy w innym artykule.

Komentarze