Rolki – jak wiele zawdzięczają kółkom?

Kupowanie pary rolek, zwłaszcza tej pierwszej, to prawdziwe wyzwanie – zwłaszcza dla kogoś, kto dopiero zaczął interesować się tematem takiej rekreacyjnej jazdy.

Wchodząc do stacjonarnego sklepu sportowego, można być oszołomionym wyborem, jaki pojawia się przed każdym potencjalnym klientem. Zresztą podobnie zdezorientowanym można być w sytuacji, gdy przegląda się asortymenty sklepów internetowych – tyle że tam ma się do dyspozycji także wyczerpujące opisy, które pozwalają zgromadzić kluczowe informacje o konkretnych modelach. A właśnie coraz bliżej zapoznając się z technicznymi danymi można się zorientować, że o bardzo konkretnej funkcjonalności poszczególnych modeli nie decydują same buty do jazdy – ale to, co znajduje się tuż pod nimi, czyli kółka.

Rolki, czyli jak utrzymać się na kółkach

Jazda na rolkach stała się niezwykle popularnym rodzajem rekreacji – wybierają ją osoby o sportowym zacięciu, które chcą zmusić swoje ciało do mądrego ruchu, a zarazem zasmakować przyjemności, płynącej z aktywnego wypoczynku. Nim jednak cała ta sportowa zabawa stała się możliwa, konstruktorzy i wynalazcy głowili się nad tym, jak przymocować kółka do butów, jak dać ludziom okazję do zmierzenia się z takim rekreacyjnym wyzwaniem. Gdy już i to zostało dokonane, stało się jasne, że kółka nie tylko umożliwiają jazdę, ale i wyznaczają to, jak będzie ona wyglądała.

Laikom może się wydawać, że każde rolki poruszają się bardzo szybko przed siebie – a jednak jazda jeździe nierówna. Za wszystko zaś są odpowiedzialne właśnie kółka: mogą się bowiem obracać szybciej lub wolniej, być mniej lub bardziej podatne na zewnętrzne bodźce. Wybierając kółka do rolek, trzeba więc zdecydować, jakiej będą wielkości i jaki będzie ich stopień twardości. Te decyzje są naprawdę kluczowe, bo to od nich zależy to, jakiej rozrywki będzie można zażyć. Warto zaznaczyć, że źle dobrane kółka mogą skutecznie zniechęcić – dlatego dobrze jest poznać temat i świadomie dokonać wyboru.

Kółka do rolek - jaki rozmiar wybrać?

Pierwsza sprawa to wielkość kółek – a zasada jest taka, że im większe kółka, tym szybsza jazda. Modele o wyjątkowo dużych kółkach to już rolki do jazdy szybkiej, czyli pobijania rekordów prędkości, gdy to samo mknięcie przed siebie jest najważniejsze. Miłośnicy wykonywania akrobacji powinni zwracać uwagę na mniejsze rozmiary kółek – bo te mniejsze są bardziej zwrotne.

Druga ważna cecha kółek to ich stopień twardości. Kółka miękkie świetnie pochłaniają drgania, jakie tworzą się podczas jazdy, sprawiają więc że jazda jest bardziej komfortowa. Ta miękkość sprawia też, że rolki nie jadą zbyt szybko – dlatego osoby którym zależy na rozwijaniu naprawdę dużych prędkości, miłośnicy szalonego tempa, powinni szukać raczej kółek twardych. Co więcej, twarde kółka są bardziej wytrzymałe na mechaniczne uszkodzenia.

Początkującym rolkarzom wypada oczywiście polecić modele, wyposażone w kółka średniej wielkości, za to o dość dużym stopniu miękkości. Z takim wyposażeniem można swobodnie rozpocząć zabawę na rolkach i przekonać się do nich – a z czasem można rozpoznać własne preferencje i do nich dobierać kolejne modele kółek. Więcej na ten temat: https://www.rolki.net.pl/poradnik/jaki-rozmiar-kolek-do-rolek-wybrac/

Komentarze