Jaki rozmiar kółek do rolek wybrać?

Kółka to kluczowy element składowy każdych rolek – bo to właśnie dzięki kółkom te specyficzne buty osiągają pełnię swoich możliwości. Wynalazcy szukali sposobu na takie, specyficzne wykorzystanie kół, przez wiele dekad. Stosując metodę prób i błędów, często testując własne pomysły na sobie, kolejni wizjonerzy tworzyli z początku modele wrotek, ale z czasem wysuwali też propozycje butów, których wyposażone w kółka płozy bardziej dosłownie naśladują kształt płóz łyżwiarskich.

Współczesne rolki to odpowiedź na zrodzone już pod koniec XVIII wieku pragnienie, by przyjemność jazdy na łyżwach nie kończyła się wraz z sezonem zimowym. Ale by rolki niosły swojego użytkownika, muszą być wyposażone w odpowiedni rodzaj kółek.

Kółka do rolek: małe czy duże?

Każda rolka jest mobilna dzięki zestawowi czterech kółek, przymocowanych jedno za drugim do płozy przymocowanej do podeszew butów. Części te nie są tam zamontowane na stałe – w dowolnym momencie można dokonać koniecznych zmian, montując taki rodzaj kółek, które będą najlepiej odpowiadały preferencjom rolkarza.

A wybierając konkretne kółka do rolek (więcej na ten temat: https://www.rolki.net.pl/poradnik/jak-dobrac-kolka/, trzeba mieć na uwadze zwłaszcza dwa istotne parametry. Bardzo ważne jest to, z jakiego tworzywa kółka zostały wykonane, ponieważ stopień ich twardości będzie decydował o komforcie i bezpieczeństwie jazdy.

Ale szukając właściwych kółek nie sposób pominąć ich innej kluczowej cechy, czyli wielkości. Wyraża się ją, poprzez podawanie tego, ile milimetrów średnicy ma dany model. Przegląd dostępnych rozwiązań wygląda więc tak, że wyróżniamy kółka:

  • małe – liczące od 47 do 70 mm średnicy

  • średnie – o średnicy mieszczącej się między 70 a 84 mm

  • duże – osiągające od 84 do 110 mm średnicy

Każdy z tych przedziałów oferuje użytkownikowi inne rodzaje doświadczeń podczas odbywania przejażdżki. Jeżeli celem rolkarza jest spokojna, odprężająca jazda, powinien postarać się o małe kółka: będą obracały się wolniej, nie pozwolą rozwinąć rolkom zbyt dużej prędkości, a także nie wpadną w zbyt duże, wywołujące dyskomfort drgania.

Na drugim biegunie znajdują się duże kółka – idealne do bardzo szybkiej jazdy. Miłośnicy sportowych akrobacji powinni rozejrzeć się zaś przede wszystkim wśród kółek średnich: które nie kręcą się ani za wolno, ani za szybko, a poza tym są odpowiednio zwrotne.


 

Komentarze