Bezpieczeństwo podczas jazdy na rolkach

Łatwo wyobrazić sobie, że w sporcie typu rolki łatwo o kontuzję, która może przydarzyć się nie tylko podczas jazdy, ale także w wyniku zderzenia z innym rolkarzem. Oczywiście przed kontuzjami mogą nas ustrzec specjalne ochraniacze i kask na rolki

Kask

Ma za zadanie chronić głowę podczas upadku. Wiele osób nie zakłada kasku, ponieważ uważa, że mogliby wyglądać śmiesznie itp. Tymczasem kask powinien być podstawowym wyposażeniem podczas jazdy na rolkach i to nie tylko podczas zawodów lub treningu szybkościowego. Jest wprost niezbędny dla dzieci i wszystkich osób, które dopiero uczą się jeździć.

Kupując kask warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest on wykonany oraz na ilość otworów wentylacyjnych - przy założeniu, że najczęściej jeździ się w ciepłe dni ta cecha ma niebagatelne znaczenie. Poza tym dobry kask na rolki jest lekki, dzięki czemu nie przeszkadza w jeździe, a nawet poprawia jej ergonomię. Pamiętajmy, by nigdy nie kupować używanego kasku, bo istnieje szansa, że uczestniczył on w wypadku i nie nadaje się już do używania.

Oczywiście wiele osób myśli, że jeżdżąc kilka sezonów bez wywrotek lub tylko po osiedlu są bezpieczne. Tymczasem nic bardziej błędnego, wystarczy że ktoś w nas wjedzie i wypadek gotowy. Poza tym nawet zaawansowanemu rolkarzowi może przytrafić się skurcz, gdy dodać do tego dużą prędkość plus nierówny teren otrzymamy zachwianie równowagi i wywrotkę, często bardzo groźną w skutkach. Warto również pamiętać, że na takie duże imprezy rolkowe, jak Nightskating wstęp jest tylko w kasku!

Wiemy, że szczególnie płeć piękna ma negatywne podejście do kasków, a to dlatego, że zakładając go ponoć traci się na atrakcyjności. Może warto w tym momencie zdać sobie sprawę z dwóch rzeczy. Przede wszystkim bezpieczeństwo jest najważniejsze. Groźny uraz głowy, jakiego można nabawić się jeżdżąc bez kasku, jest bardzo dobrym argumentem. Poza tym wybór kasków dostępnych dzisiaj na rynku jest przeogromny, tak że naprawdę łatwo dopasować odpowiedni, w którym będziemy wyglądały atrakcyjnie.

Można wybrać zarówno kask uniwersalny, przeznaczony zarówno na rolki, jak i rower czy deskorolkę, jak i kask stricte rowerowy. Rodzaj kasku nie ma aż tak dużego znaczenia, jakby się mogło wydawać, ważniejsze są materiały, z których jest wykonany oraz to, czy spełnia on odpowiednie normy.

Certyfikaty

Przy zakupie kasku warto upewnić się, czy posiada on europejski certyfikat bezpieczeństwa - gwarantujący, że kask spełnia właściwe normy i jest bezpieczny. O certyfikacie trzeba pamiętać szczególnie wtedy, kiedy kupujemy kask dla dziecka. Najczęściej spotykanym certyfikatem jest CE EN 1078. Oznacza on, że kask spełnia dyrektywy unijne dotyczące bezpieczeństwa, ochrony środowiska i zagrożeń, które należy wyeliminować dla tej grupy produktów. Jeżeli kask ma znak CE, to jest on bezpieczny zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla środowiska. Norma EN 1078 z kolei jest dedykowana specjalnie dla kasków i dotyczy ich bezpieczeństwa i ergonomii.

Ochraniacze na nadgarstki

Ochrona dłoni i nadgarstków jest niezwykle ważna podczas jazdy na rolkach - to właśnie nadgarstki amortyzują ewentualne upadki, bo upadając, odruchowo wyciągamy ręce przed siebie. Dlatego ten rodzaj ochraniaczy powinien przede wszystkim usztywniać nadgarstki, mieć anatomiczny kształt oraz doskonałą oddychalność. Powinny być także zabezpieczone przed zsuwaniem się z ręki za pomocą specjalnych rzepów.

Ochraniacze na łokcie i kolana

Podczas upadków również kolana i łokcie narażone są na uszkodzenia, dlatego tak ważne jest właściwe dobranie ochraniaczy. Muszą one przede wszystkim amortyzować i chronić przed otarciami, dlatego nie są one tak sztywne jak ich odpowiedniki na nadgarstki. Przy zakupie tego rodzaju ochraniaczy warto zwrócić uwagę na anatomiczny kształt, rozmiar oraz zabezpieczenie przed przesuwaniem się.

Kiedy pierwszy raz założysz swoje ochraniacze sprawdź, czy dobrze przylegają, nie zsuwają się oraz czy rzep dobrze trzyma. Nie mogą również obcierać, uciskać i przeszkadzać w czasie jazdy.

Pamiętajmy, że po kilku upadkach ochraniacze nie spełniają już tak dobrze swojej funkcji. Plastik, który się w nich znajduje, może się np. połamać. Wtedy bezwzględnie trzeba kupić nowy komplet.

Odblaski

Odblaski na ubraniach czy plecaku to podstawowe wyposażenie każdej osoby jeżdżącej na rolkach. Szczególnie podczas jazdy wieczorem, przejazdów przez jezdnię czy na drogach, gdzie jeżdżą również rowerzyści odblaski są niezbędne. Dobrym rozwiązaniem jest kamizelka odblaskowa, osobę w nią ubraną widać z daleka, co znacząco zmniejsza ryzyko wypadku.

Główne zasady bezpieczeństwa

Jeżdżąc na rolkach, warto przestrzegać kilku poniższych zasad, pomogą one uchronić się przed upadkami i kontuzjami:

  1. przed jazdą rozgrzej się,
  2. zawsze zakładaj kask i ochraniacze,
  3. kontroluj prędkość - naucz się hamować,
  4. szanuj innych użytkowników terenu, na którym jeździsz - w razie konieczności ustąp pierwszeństwa,
  5. nie staraj się robić tricków, jeśli nie jesteś zaawansowanym rolkarzem,
  6. jeździj na terenach do tego przeznaczonych, z dala od ruchliwych ulic
  7. unikaj sytuacji, w których możesz stać się potencjalnym niebezpieczeństwem dla innych - np. jadąc z psem, zbyt szybko lub słuchając muzyki.

Komentarze