Zanim założysz rolki, czyli kilka rad dla początkujących

Nie będziemy kolejny raz pisać wstępu na temat tego jak wiele korzyści wiąże się z jazdą na rolkach.

Zakładamy, że już każdy zaglądający tutaj dobrze o tym wie.

 

Jednak często w ogromnym zasobie materiałów zamieszczanych w sieci ciężko jest znaleźć odpowiedzi na proste pytania czy też zwykłe – niezwykłe wskazówki (niezwykłe, bowiem czasem jeden złoty tip może w znaczy sposób podnieść komfort jazdy na rolkach).

Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do początkujących rolkarzy – i to właśnie dla nich jest poniższa garść sprawdzonych wskazówek, o których warto pamiętać jeszcze zanim założy się rolki.

A więc zaczynamy:

1. Zanim założysz rolki sprawdź dokładnie, w jakim stanie jest Twój sprzęt. Nie pomiń żadnego elementu, zwróć baczną uwagę zarówno na same buty, kółka, jak i zapięcia.

2. Jeśli upewniłeś się, że rolki są w dobrym stanie i nadają się do bezpiecznej jazdy, załóż je – upewniając się (najlepiej dwukrotnie), że są odpowiednio zapięte.

3. Pora na kask i ochraniacze – tutaj również nie spiesząc się sprawdź dokładnie czy wszystko leży tak jak powinno.

4. Jeśli w trakcie jazdy poczujesz, że możesz stracić równowagę – NIE PANIKUJ. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić w takiej sytuacji będzie lekkie pochylenie ciała do przodu i równocześnie – położenie dłoni na kolanach. W ten sposób zabezpieczysz się przed potencjalnie naprawdę groźnym wypadkiem – przewróceniem się do tyłu.

5. Podczas jazdy miej ZAWSZE ugięte kolana, natomiast mięśnie powinny być rozluźnione. Czasem muszą być mocniej ugięte, czasem – tylko delikatnie, w zależności od tego co na rolkach będziesz wyczyniał. Lecz zwykle najbardziej odpowiednim stopniem ich uchylenia jest ten, gdy czujesz że golenie są oparte o języki butów.

6. Nie zapominaj, że środek ciężkości ciała człowieka znajduje się na wysokości bioder – w trakcie jazdy spróbuj go utrzymywać nad środstopiem.

7. W trakcie jazdy patrz przed siebie – NIGDY na rolki, dzięki temu Twoja jazda będzie nie tylko bezpieczna, ale też bardziej płynna.

8. Zawsze staraj się być równocześnie skoncentrowany i rozluźniony – i nie ma tutaj znaczenia jak skomplikowane bądź proste ewolucje wykonujesz. Jeśli Twoje mięśnie będą zbyt napięte skutecznie utrudnisz sobie efektywną jazdę.

Komentarze