Jakie rolki wybrać dla dziecka?

Korzyści wynikające z jazdy na rolkach są oczywiste – wzmocnienie mięśni całego ciała, lepsza koordynacja ruchów i równowagi, poprawa refleksu oraz wiele innych. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba rodziców decyduje się na to, by zachęcić swoje dziecko do jazdy na rolkach.

Jakie wybrać rolki dla dziecka?

Równocześnie wielu z nich popełnia błąd czekając z tym aż do wieku szkolnego, bowiem już czteroletni maluch może z powodzeniem rozpocząć naukę jazdy na rolkach.

Warto z tego skorzystać, jednak aby zrobić to dobrze trzeba pamiętać o dwóch podstawowych zasadach:

 

  • pierwszą z nich jest staranny wybór odpowiednich rolek dla dziecka,
  • drugim – umiejętne zachęcenia dziecka do podjęcia tej aktywności.

Chodzi o to, by dziecko nie zniechęciło się już przy pierwszej lekcji jazdy, ale by właśnie wraz z założeniem rolek została w nim zaszczepiona miłość do tego sportu. By tak się stało niezbędny okazuje się właśnie zakup pierwszych rolek – dlatego na tej kwestii skupimy się w pierwszej kolejności.

Na jakie czynniki zwrócić największą uwagę przy wyborze rolek dla dziecka?

Rodzaj

Poszukując idealnych rolek dla swojej pociechy, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z ich różnymi rodzajami. Poniżej krótka lista wraz ze wskazaniem, które modele nadają się dla dziecka, a na które jeszcze będzie musiało poczekać, aż będzie bardziej zaawansowane w tym sporcie.

  1. rolki rekreacyjne – odpowiednie dla najmłodszych, bowiem są zaprojektowane właśnie z myślą o osobach zaczynających przygodę z tym sportem.

  2. rolki regulowane – jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na regulację długości– idealne dla dzieci.

  3. rolki hokejowe – wyłącznie do gry w hokeja, dedykowane dla zaawansowanych rolkarzy.

  4. rolki szybkościowe – wyłącznie dla zaawansowanych i doświadczonych amatorów szybkiej jazdy.

  5. rolki agresywne – rekomendowane dla fanów ślizgania się po różnych przeszkodach, takich jak poręcze czy murki, zatem również nie wskazane jako pierwsze rolki dla dzieci.

Rozmiar

W procesie wyboru rolek koniecznie musi uczestniczyć dziecko. Pomóż mu je założyć, następnie niech maluch zegnie nogi w kolanach, dzięki czemu znajdzie się w pozycji, w której to noga w bucie układa się w najbardziej komfortowy sposób. Buty rolek nie mogą być ani za duże ani za małe. Jeśli rozmiar nie będzie właściwy może to nie tylko doprowadzić do dyskomfortu np. związanego z obtarciami, ale nawet stwarza niebezpieczeństwo urazu stawu skokowego. Stąd rozmiar ma tak ogromne znaczenie. Mądrym rozwiązaniem jest wybór rolek regulowanych posiadających specjalny mechanizm, dzięki któremu można z łatwością dostosować rozmiar do stopy dziecka poprzez rozsuwanie przodu buta na długość.

Kółka

Jeśli chodzi o kółka w rolkach jednym z najważniejszych parametrów jest materiał ich wykonania. Najlepiej sprawdza się tutaj poliuretan oraz kauczuk (płynna i stosunkowo cicha jazda), plastik jest zdecydowanie mniej komfortowym rozwiązaniem.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest sam rozmiar kółek. Należy wybierać te o mniejszej wielkości, bowiem one pozwalają na łatwiejsze wykonywanie manewrów, są też przeznaczone do wolniejszej jazdy. W zależności od wieku i umiejętności dziecka ich wielkość powinna się wahać od 47-70 mm. Ostatnią cechą kółek, którą należy rozważyć przy zakupie rolek jest stopień ich twardości. Przy wyborze rolek dziecięcych rodzicom powinno zależeć na tym, by maluch jeździł wolniej i miał jak najlepszą przyczepność do podłoża. Zasada jest taka, że im bardziej miękkie kółka tym lepiej się sprawdzają w odniesieniu do powyższych wymagań, zatem takie należy wybrać. Więcej informacji na temat doboru kółek znajdziesz tutaj: https://www.rolki.net.pl/jak-dobrac-kolka/

Płozy (szyny)

To element rolek, który scala je w całość i równocześnie odpowiada za przekazywanie energii odbicia w stronę kółek. Dobrej jakości płozy są w postaci jednego kawałka materiału. Ich konstrukcja powinna pozwalać na ułożenie stóp maksymalnie nisko nad ziemią, dzięki czemu dziecko zyskuje większą pewność podczas jazdy. Do wyboru mamy płozy kompozytowe oraz aluminiowe – dla najmłodszych bardziej odpowiednim szyn są te pierwsze, gdyż zapewniają lepszą amortyzację.

Łożyska

W odniesieniu do łożysk, czyli mechanizmu na którym obraca się każde kółko najlepsze są te, które powalają dziecku (tak jak w przypadku innych elementów) na wolniejszą jazdę. Są one znakowane takimi symbolami jak:

  • ABEC1,
  • ABEC3,
  • bądź literami SG z jak najniższą cyfrą.

Warto również wiedzieć o tym, że istnieją zarówno łożyska rozbieralne, jak i nierozbieralne – przy czym te pierwsze będą bardziej odpowiednie, bowiem można w prostszy sposób zadbać o utrzymanie ich w czystości. Więcej na temat łóżysk tutaj: https://www.rolki.net.pl/jak-dbac-o-lozyska/

Kask i ochraniacze

Tutaj nie trzeba specjalnie rozwodzić się nad tematem, bowiem każdy rodzic na pewno ma świadomość, że jeśli chodzi o jazdę na rolkach bezpieczeństwo jest najważniejsze, stąd te elementy są tak samo istotne jak same dobrze dobrane rolki. Przy wyborze kasku warto zwrócić uwagę na to, by był dobrze wentylowany – dzięki temu maluch nawet w upalne dni będzie mógł się cieszyć komfortową jazdą na rolkach. Koniecznie musi być to kask z certyfikatem CE EN 1078. Jeśli chodzi o ochraniacze trzeba pamiętać o tym, by zakupić te zabezpieczające łokcie i kolana, jak również nadgarstki.

Producent

Dzisiaj wielu producentów rolek wychodzi naprzeciw wymaganiom rodziców, którzy chcą by ich dzieci rozpoczęły przygodę z tym wyjątkowym sportem. Wśród liderów oferujących wysokiej jakości, komfortowe i bezpieczne rolki na pewno znajdują się marki takie jak: SPOKEY czy też NILS EXTREME.

Dodatkowe przydatne wskazówki przy wyborze rolek dla dziecka:

1.Nie warto oszczędzać na zakupie rolek dziecięcych. Odpowiednio dobrane rolki będą służyć nie przez jeden, ale przez kilka sezonów, dlatego jak zwykle lepiej postawić na jakość – nie ilość.

2.Warto przy zakupie rolek pozwolić dziecku wybrać ich kolorystkę, dzięki czemu maluch już na stracie będzie miał w sobie więcej sympatii i chęci do czekającej go jazdy.

3.Przy mierzeniu nie zapomnij o tym, by dziecko miało założoną skarpetę.

 

Komentarze