Jak bezpiecznie poruszać się na rolkach w mieście?

W Polsce powstaje coraz więcej miejsc zaprojektowanych specjalnie z myślą o fanach skatingu, jednak jazda na rolkach w „surowych” warunkach miejskich ulic bezustannie cieszy się popularnością. To przecież zdrowy, przyjemny i szybki sposób na przemieszczanie się z jednego miejsca na drugie.

Jednak by móc w pełni cieszyć się tą aktywnością fizyczną należy pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym zrobisz to dobrze i bezpiecznie.

Zanim przejdziemy do pojedynczych przeszkód, jakie możesz spotkać na swojej miejskiej drodze – udostępniamy kilka ogólnych, równie ważnych wskazówek.

Pamiętaj!

  • Nie wyjeżdżaj w rolkach na ulice, jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w tym sporcie.

  • Staraj się jeździć po mało uczęszczanych miejscach.

  • Unikaj okolic, w których często jeżdżą samochody.

  • By lepiej radzić sobie z każdą z napotkanych przeszkód trzymaj rolkę z hamulcem w przodzie, dzięki czemu łatwiej zahamujesz w razie konieczności.

  • Musisz wjechać na trawnik? Wysuń jedną z rolek przed siebie, mocno ugnij kolana i do przodu!

  • Zawsze rozglądaj się co dzieje się wokół – musisz być uważny i przygotowany na nieoczekiwane zdarzenia na drodze

  • Omijaj plamy oleju oraz ropy.

  • Nigdy nie wjeżdżaj na drogę w sposób nagły. Tak samo, jeśli chodzi o zjeżdżanie.

  • Przepisy drogowe dotyczą każdego uczestnika ruchu – także i Ciebie.

  • Ustępuj pierwszeństwa pieszym, uważaj na przechodniów.

Jak pokonać zjazdy?

Zanim ruszysz na dobre na podbój miasta zacznij od ćwiczeń na łagodnych pochyłościach. Tam najlepiej będzie Ci trenować regulowanie prędkości i hamowanie. Na ugiętych kolanach staraj się jak najlepiej utrzymywać równowagę poprzez delikatne ruchy bioder. Lekko naciskając na hamulec będziesz miał większą kontrolę nad prędkością. Nie odchylaj nóg, nie wymachuj rękami, nie prostuj kolan– szczególnie, gdy za bardzo się rozpędzisz. W takich momentach powinieneś po prostu położyć ręce na kolanach i obniżając swoją pozycję hamować. By skręcać na zjeździe w sposób płynny nie zapomnij o zmienianiu nogi prowadzącej – skręt w lewo to prowadzenie lewą nogą i analogicznie, skręt prawo to wysuwanie do przodu nogi prawej.

Jak poradzić sobie ze wzniesieniami?

By uporać się z różnego rodzaju wzniesieniami, jakie pojawią się na Twojej miejskiej (i nie tylko) drodze koniecznie musisz zastosować prawidłową technikę jazdy. W trakcie jazdy na wzniesieniach nie zapominaj o tym, że musisz bardzo mocno odbijać się wewnętrznymi krawędziami rolek. Tak pokonasz wzniesienia. Jadąc w górę nigdy nie siadaj na tylnej części rolek, ale skup się na tym by przenosić cały ciężar ciała do przodu – tak pojedziesz szybciej i skuteczniej. Unikaj też zbytniego obciążania pięt.

Jak uporać się ze schodami?

Podstawową zasadą jest to, by nie próbować po nich jeździć. Jeśli chcesz, by cała procedura zakończyła się bezpiecznie – po schodach powinieneś chodzić. Tylko i wyłącznie najsprawniejsi i wyczynowi rolkarze mogą podejmować się jazdy po schodach. Natomiast, jeśli chodzi o wchodzenie – ustaw rolki w pozycji „V” i trzymając się poręczy każdy stopień pokonuj przesuwając rolkę do przodu, dzięki czemu zaklinuje się o wyższy stopień – dając Ci większą stabilność.

 

Co z krawężnikami?

Zanim będziesz w stanie pokonywać krawężnik w sposób płynny – nie ryzykuj wbiegając na nie. Lepiej będzie na początku zwyczajnie do nich podjechać, zatrzymać się, wchodzić i schodzić. Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz opanowywać tę sztukę czy też jesteś już w tym temacie nieco zaprawiony – pamiętaj o tym, by uginać kolana – nigdy nie prostuj nóg w trakcie pokonywania tego rodzaju przeszkody.

 

Komentarze