Od czego zacząć jazdę na rolkach?

Na początek warto zaznajomić się z podstawami bezpiecznej jazdy -> https://www.rolki.net.pl/poradnik/jak-bezpiecznie-poruszac-sie-na-rolkach-w-miescie/

Rozgrzewka przed jazdą

Przed rozpoczęciem nauki jazdy na rolkach warto się rozgrzać - rozgrzewka powinna zabezpieczyć przed powstaniem kontuzji w czasie jazdy, poza tym zwiększy efektywność i wydolność organizmu, jak również pozwoli na szybszą regenerację po wysiłku.

Rozgrzewkę najlepiej zacząć od krótkiego truchtu lub marszu (ok. 5 minut), a potem przejść do stretchingu (ok. 6-9 min.).

Pierwsza jazda na rolkach powinna wynosić około 45 minut - dłuższy czas może być przyczyną objawów przetrenowania, szczególnie u osób, które na codzień nie podejmują większej aktywności fizycznej.

Nauka upadania

Właściwą naukę jazdy na rolkach rozpoczynamy od nauki upadania. Jest to bardzo ważne, ponieważ upadki są podstawowym problemem osób początkujących. Najlepiej ćwiczyć upadek poprzez przeniesienie środka ciężkości niżej, ugięcie kolan, pochylenie się w przód i zamortyzowanie upadku rękami (łokcie lub nadgarstki). Podczas tego rodzaju ćwiczeń posiadanie ochraniaczy jest niezbędne. Poza tym, najlepiej zacząć naukę "na sucho", a rolki założyć dopiero, kiedy opanujemy technikę upadania.

Pozycja wyjściowa

Pozycja wyjściowa charakteryzuje się lekko ugiętymi nogami i tułowiem pochylonym do przodu. Utrzymanie podczas jazdy takiej pozycji pozwala na uniknięcie niebezpiecznego upadku do tyłu.

Start

Osoby, które jeździły wcześniej na łyżwach, mają ułatwione zadanie, gdyż jazda na rolkach odbywa się w podobny sposób: startujemy odpychając się rolkami na boki.

Hamowanie

Do zatrzymywania się służy specjalny hamulec do rolek (w postaci gumowego klocka) znajdujący z tyłu prawej rolki. Jeśli chcemy zahamować wystarczy tylko przechylić rolkę do tyłu i oprzeć się na niej ciężarem ciała. Jest też drugi sposób hamowania, dla bardziej zaawansowanych osób, nazywany hamowaniem metodą T. Nazwa wzięła się stąd, że układ nóg podczas hamowania przypomina właśnie tą literę.

Komentarze