Rolki dla początkujących - jak je wybrać?

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z rolkarstwem z pewnością wiele osób przytłacza ogrom informacji związanych z rolkami.Jak pośród tak dużej ilości rodzajów i producentów wybrać rolki, które spełnią Wasze wymagania? Aby ułatwić wybór wszystkim początkującym postanowiliśmy zebrać w jednym artykule wszystkie podstawowe informacje dotyczące rolek dla początkujących.

Jeżeli jeszcze nigdy nie jeździłeś na rolkach, pamiętaj żeby nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Aby naprawdę pokochać rolkarstwo trzeba pierwsze posiąść pewne umiejętności, które pozwolą nam później czerpać wiele przyjemności z jazdy. Niezależnie od tego czy zamierzasz jeździć na rolkach po parku z słuchawkami na uszach, czy też wolisz ścigać się ze znajomymi po mieście – najważniejsze aby dopasować rolki do swoich potrzeb.

Przed zakupem rolek warto jest odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

  • Jak często zamierzamy jeździć?

  • Czy mamy gdzie jeździć?

  • Czy uprawiamy jeszcze jakiś inny sport?

Odpowiedź na te pytania pomoże nam w doborze rolek. Jeżeli nie mamy w mieście miejsca w którym mogli byśmy jeździć, zamierzamy wychodzić na rolki 2 razy w miesiącu i ogólnie nie lubimy się ruszać to lepiej od razu zrezygnować z zakupu rolek. W każdym mieście znajdzie się miejsce w którym można pojeździć na rolkach. Może to być park, mało uczęszczana droga, stara fabryka – dla chcącego nic trudnego. Dlatego koniec z wymówkami! Jeżeli chcesz zrobić coś dla siebie i swojego ciała zrób to już dziś. Wybierz dobre rolki i ciesz się jazdą.

Wybierając swoje pierwsze rolki, skupmy się na rolkach rekreacyjnych, lub rolkach fitness. To właśnie one posiadają najlepsze parametry dla początkujących, sprawiając, że nauka jazdy jest naprawdę przyjemna.

Na co warto zwrócić uwagę kupując rolki? Jak rozpoznać rolki dla początkujących? Oto parę szczegółów:

Kółka w rolkach dla początkujących

Wybór kółek w rolkach to bardzo ważna sprawa. Mamy tutaj do czynienia z dwoma parametrami – wielkością i twardością. Koła w rolkach rekreacyjnych i fitness mają wielkość od 80 do 84 mm, oraz twardość ok. 82-84A. Rolki dla początkujących mają mniejsze kółka, oraz krótszą szynę. Taka budowa ułatwia naukę skręcania, hamowania, oraz panowania nad rolką. Dodatkowo mniejsze kółka nie będą się szybko rozpędzać, co również ułatwi kontrolę nad butem. Rolki z większymi kółkami oraz dłuższą szyną doskonale sprawdzają się podczas jazdy na dłuższych trasach.

kółka do rolekkółka rolkirolki a kółka

Kolejnym ważnym elementem są łożyska. To one pozwalają naszym kółkom osiągnąć odpowiednią prędkość. Najbardziej popularne łożyska w rolkach dla początkujących to ABEC 5, które osiągają odpowiednią prędkość.

Więcej informacji znajdziecie w poradnikach - jak dbać o łożyska oraz jak dobrać kółka

Rolki to sport, dlatego jak przy każdym sporcie należy skupić się na odpowiednio dobranym sprzęcie, który pomoże w osiągnięciu zadowalających wyników. Kupując nasze pierwsze rolki zwykle nie chcemy wydawać na nie zbyt dużej ilości pieniędzy. Początkujący nie mają pewności, czy jazda się nam spodoba. Prawda jest jednak taka, że inwestując w droższe rolki zyskujemy pewność, że jazda będzie bardziej komfortowa. To sprawia, że częściej będziemy chcieli założyć rolki i ruszyć w teren.

Czemu dobre rolki są drogie?

Ponieważ zostały wykonane z wytrzymalszych materiałów, dzięki czemu droższe rolki mogą posłużyć nam dłużej niż tańsze odpowiedniki. W ten sposób nie musimy tak często kupować rolek, co sprawia, że de facto na droższych rolkach oszczędzamy.

W droższych rolkach mamy lepiej wyprofilowany but wewnętrzny i wkładkę, które sprawiają, że nawet przy intensywnej jeździe nie poczujemy obtarć lub dyskomfortu. Odpowiedni system sznurowania, który doskonale przytrzyma nogę podczas jazdy i skoków, a także stabilizatory w okolicach kostki chroniące przed skręceniem, lub naciągnięciem ścięgna. To wszystko gwarantują nam producenci znanych marek, tacy jak Powerslide, Rollerblade, Roces, czy K2.

Kupując tańszy produkt, decydujemy się na gorszej jakości materiał, który może powodować dyskomfort, przez co szybciej zrezygnujemy z jazdy, nie zdając sobie sprawy z jej piękna.

Oczywiście nikt nie każe nam od razu kupować profesjonalnych rolek za 600 czy też 1000 zł. Początkujący rolkarz nie musi inwestować w szybkie łożyska typu SG7 lub ILQ9. Może również oszczędzić na płozie, i zamiast aluminiowej wybrać kompozytową. Taki wybór wcale nie będzie oznaczał, że jeździ na rolkach gorszej jakości.

Podsumowując powyższy artykuł wybór rolek dla osób początkujących wydaje się prosty. Średniej wielkości kółka, łożyska ABEC 5, wygodny but i dobra jakość produktu, to wszystko czego powinniśmy od nich wymagać.

Początkującym polecamy również nasze poradniki – jaki rozmiar rolek wybrać, konserwacja i czyszczenie rolek oraz od czego zacząć jazdę na rolkach.

Komentarze