Łyżwy – zimowa alternatywa dla rolek

Obecnie, gdy wizyta na specjalnie zaaranżowanym lodowisku jawi się jako wyjątkowa zimowa atrakcja, jesteśmy skłonni widzieć w łyżwach alternatywę dla lepiej nam znanych rolek. Jednak z historycznego punktu widzenia pierwszeństwo przypada właśnie łyżwom.

Z kościanych płóz, przymocowywanych do nóg lub prostego obuwia, ludzie korzystali już w starożytności – w ten sprytny sposób łatwiej było im poruszać się po zmarzniętym gruncie, mogli szybciej pokonywać duże odległości w niesprzyjających marszowi warunkach. W miarę upływu czasu łyżwy doskonaliły swoją formę i prezencję: z narzędzia transportu przeistoczyły się w akcesorium służące rekreacji i rozrywce.

Rozliczne korzyści

Żelazne płozy, czyli ostrza przymocowywane do butów, pojawiły się w XVII stuleciu. Wtedy również łyżwiarstwo znacząco się upowszechniło, stanowiąc formę zabawy i stając się sposobnością do współzawodnictwa. Właściwy przełom nastąpił jednak w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to smukłe płozy zaczęto produkować z samodzielnych kawałków stali, a w samej jeździe zaczęto dostrzegać formę tańca, a nawet pewną dziedzinę sztuki.

Z czasem wyewoluowały rozmaite modele łyżew, służące do odmiennych celów: do jazdy szybkiej, figurowej czy też akcesoria służące podczas gry hokeistom. Wszystkie wspomniane dyscypliny zyskały status konkurencji sportowych i tym sposobem łyżwy postrzega się przede wszystkim przez pryzmat sportowej rywalizacji. Nie straciły jednak waloru zimowej atrakcji – jazda na łyżwach to świetny sposób na spędzenie czasu. Opanowawszy technikę jazdy, można:

  • wzmocnić mięśnie

  • uelastycznić stawy

  • poprawić zmysł równowagi

  • nabrać gracji w ruchach

  • poprawić krążenie krwi

  • przyspieszyć metabolizm

  • ćwiczyć koncentrację

  • świetnie się bawić

Para łyżew to zatem świetny prezent dla aktywnych, chętnie podejmujących wyzwania osób. Choć cienkie ostrza o dwóch krawędziach wyglądają na niełatwe do okiełznania, warto przemóc pierwszą tremę i rozpocząć treningi.

Dla tych, którzy opanowali już i polubili jazdę na rolkach, łyżwy mogą okazać się bardzo ciekawą alternatywą – a chłód powietrza i lodu, interesującym dopełnieniem zabawy. Być może, niepostrzeżenie, wypady na lodowisko staną się przyjemnością, z której ciężko już zrezygnować?

 

Komentarze