Jak jeździć legalnie, czyli rolki a prawo polskie

Jazda na rolkach to przyjemność sama w sobie, jednak nie można zapominać o tym, że korzystając z niej trzeba również respektować przepisy ruchu drogowego, tak jak każdy inny jego uczestnik.

Polskie prawo mówi o tym, że jeżdżąc na rolkach jesteśmy objęci takimi samymi prawami, jak każdy inny pieszy. Wynikają z tego różne kwestie – mniej lub bardziej przyjemne dla każdego użytkownika tego rodzaju sprzętu sportowego.

 

Pieszy rolkarz – prawa i obowiązki

Do zalet wynikających z interpretowania osoby jeżdżącej na rolkach jako osoby pieszej na pewno zależy to, że nawet jeśli korzystamy z tego sprzętu rekreacyjnego pod wpływem alkoholu (czego oczywiście nie pochwalamy) nie ryzykujemy wyroku pozbawienia wolności czy tez utraty prawa jazdy. Natomiast już mniej kolorowo jest, jeśli chodzi o korzystanie ze ścieżek rowerowych oraz jezdni. Trzeba pamiętać, że pomimo faktu że zwykle nawierzchnia dróg i ścieżek tego rodzaju jest niezwykle zachęcająca to jednak będąc na rolkach możemy się po niej poruszać w świetle prawa tylko i wyłącznie w ostateczności, czyli w przypadku gdy nie ma innej alternatywy jazdy pod postacią:

  • chodnika

  • drogi przeznaczonej dla pieszych

  • pobocza

Nie masz wyjścia i poruszasz się jezdnią? Pamiętaj, że musisz się zachowywać dokładnie tak, jak gdybyś na nogach nie miał rolek, czyli jak pieszy np.

  • musisz się poruszać po lewej stronie drogi

  • w przypadku gdy z naprzeciwka pojawia się samochód – musisz ustąpić miejsca (art.11 kodeksu drogowego, wyjątek: strefa zamieszkania).

Co w przypadku, gdy nie dostosujesz się do przepisów poruszając się na rolkach kierując się takimi zasadami, jak gdybyś jechał na rowerze? Popełniasz wykroczenie, bowiem prawo mówi, że w takiej sytuacji stwarzasz zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, co grozi mandatem o wysokości do 500 zł.

Oczywiście o ile zasady związane z poruszaniem się podczas jazdy na rolkach po jezdni są oczywiste, o tyle już kwestia jazdy po ścieżkach rowerowych jest cały czas gorącym tematem wśród fanów jazdy na rolkach. Miejmy nadzieję, że polskie prawo w bliżej aniżeli dalszej przyszłości uwzględni tę kwestię na korzyść rolkomaniaków.

Warto zapamiętać: jazda na deskorolce bądź hulajnodze równa się takie same zasady jak jazda na rolkach.

Komentarze