Rolki - rozrywka i relaks dla każdego

Jazda na rolkach to idealny sposób na świetną rozrywkę i relaks dla każdego, niezależnie od wieku. Daje ona możliwość zrzucenia zbędnych kalorii, poprawę kondycji, a ruch na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Walory zdrowotne jazdy na rolkach

Rekreacyjna jazda nie wymaga specjalnych umiejętności. Można ją uprawiać w każdym wieku i niemal niezależnie od kondycji. Ma ona mało przeciwwskazań zdrowotnych, ale wiele korzyści.

 

Jazda na rolkach wzmacnia nasz organizm oraz posiada konkretne walory zdrowotne:

  • spalanie kalorii - w ciągu godziny intensywnej jazdy spalamy ok. 800 kalorii - dla porównania: tyle samo spalamy podczas dwóch godzin aerobiku,

  • utrata wagi,

  • poprawa kondycji,

  • wymodelowanie talii oraz mięśni nóg i pośladków,

  • dotlenienie organizmu,

  • poprawa przemiany materii,

  • dotlenienie mózgu i zwiększenie koncentracji.

Jazda na rolkach jest rodzajem ćwiczeń aerobowych, a korzyści z niej porównywalne są do jazdy na rowerze lub biegania. Poza tym jeżdżąc na rolkach unikniemy kontuzji i przeciążenia stawów, które mogą się zdarzyć podczas uprawiania joggingu. Dodatkowo wpływa pozytywnie na poprawę nastroju, ponieważ w czasie wysiłku fizycznego wytwarzane są endorfiny - hormony szczęścia.

Rolki to sprzęt nie tylko dla ludzi młodych - stanowią doskonałą alternatywę dla joggingu dla starszych osób, nie obciążają tak stawów biodrowych, kolanowych czy skokowych. Poza tym dzięki regularnemu uprawianiu aktywności fizycznej, takiej jak rolki, spadnie poziom cholesterolu, wzmocnią się mięśnie, obniży się ciśnienie tętnicze krwi, spadnie ryzyko otyłości i związanych z nią chorób serca. Jedynym ryzykiem jest niebezpieczeństwo upadków i co za tym idzie, kontuzji, dlatego osoby chorujące na osteoporozę, cierpiące na zaburzenia równowagi oraz niewydolność krążeniową lub oddechową nie powinny jeździć na rolkach.

Jako typowy trening aerobowy jazda na rolkach jest świetnym pomysłem na zrzucenie wagi. Nie obciąża też stawów, jak np. bieganie, co ma niebagatelne znaczenie u osób z nadwagą. Jest przy tym o wiele przyjemniejsza niż zwykły aerobik czy bieganie, daje mnóstwo satysfakcji i jest bardzo efektywna.

Jazda na rolkach znacząco przyczynia się do poprawy kondycji, wydolności organizmu i ma korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.

Inne zalety jazdy na rolkach

Poza korzyściami zdrowotnymi jazda na rolkach ma także wiele innych zalet. Przede wszystkim ułatwia zawieranie nowych znajomości. Osoby jeżdżące łączą się w grupy, umawiają na specjalistycznych forach na wspólne jazdy. Rolki szybko stają się pasją i jak każda pasja jednoczą ludzi.

Samotna jazda również daje dużo satysfakcji, jest doskonałym pretekstem, by wyjść z domu, wyciszyć się, dotlenić się, jadąc można np. słuchać ulubionej muzyki.

Rolki są uniwersalnym sportem, można na nich jeździć niezależnie od wieku, a dzięki temu sprzyjają wspólnemu spędzaniu czasu przez rodziny. Widok rodziców jadących razem z dziećmi nie należy przecież do rzadkości.

Mając całkiem malutkie dziecko wcale nie musimy rezygnować z przyjemności, jaką daje nam jazda na rolkach. Można jeździć także z maluszkiem, pchając wózek przed sobą. Taka jazda z wózkiem będzie bezpieczna, jeśli użyjemy do niej spacerówki lub parasolki odpowiedniego typu, czyli z pompowanymi, blokowanymi kołami kołami, bardzo stabilnej. Wózek znajdujący się z przodu zwiększa poczucie bezpieczeństwa, stając się podparciem, a kołysanie sprawia, że dziecko łatwiej zasypia. Pchając wózek nie musimy się obawiać zbyt dużej prędkości - jest on za ciężki, by udało nam się takową rozwinąć. Główną zaletą jazdy z dzieckiem jest to, że na pewno spalimy dzięki niej zbędne kilogramy, które pozostały po ciąży, a dodatkowo dotlenimy siebie i naszą pociechę.

Innym dużym plusem jazdy na rolkach jest to, że można ją traktować jak specyficzny środek transportu. Podobnie jak na rowerze, tak i na rolkach można się szybko przemieścić przez zatłoczone miasto z jednego punktu do drugiego. Taki sposób jest tani, o wiele szybszy i zdrowszy niż chodzenie na piechotę oraz bardziej ergonomiczny od roweru, ponieważ w razie potrzeby rolki wkładamy do plecaka lub wiążemy sznurówkami a następnie ubieramy buty i przesiadamy się choćby do autobusu. Biorąc pod uwagę, że na rolkach można przejechać nawet 10 km w ciągu godziny, to jest to doskonały sposób na szybkie dostanie się np. do pracy.

Rolki, podobnie jak rower, są ekologiczne. Podczas jazdy na nich nie wytwarza się przecież szkodliwych dla środowiska substancji, a odpowiednio zadbane, wytrzymają wiele sezonów.

Jazda na rolkach może być relaksem, ale i stanowić zastrzyk adrenaliny. Oprócz jazdy rekreacyjnej istnieje również jazda agresywna, freeride czy hokej na rolkach. Każdy z tych typów dostarcza mnóstwa pozytywnych, silnych emocji. Można również spróbować nocnych przejazdów w większej grupie, co także bywa emocjonujące, a do tego jest okazją do nawiązania nowych kontaktów towarzyskich.

Komentarze