Konserwacja i czyszczenie rolek

Jeżeli chcesz aby Twoje rolki służyły Ci przez kilka sezonów musisz wiedzieć jak o nie zadbać. Brak czyszczenia może stać się przyczyną uszkodzenia kółek, łożysk czy też innych elementów rolki. Oto kilka prostych rad, które pomogą wydłużyć życie ulubionym rolkom.

Gdzie nie jeździć?

Oczywiście wszystkim wydaje się, że na dobrych rolkach można dojechać niemalże wszędzie jednak zanim wybierzemy się w taką trasę powinniśmy wziąć pod uwagę kilka spraw. Łożyska mają to do siebie, że mogą rdzewieć, dlatego należy unikać jeżdżenia po kałużach, czy też w deszczu.

Kolejne miejsca, których należało by unikać podczas jazdy na rolkach to tereny piaszczyste i błotniste. Jeżeli nie będziemy mieć wyjścia, lub lubimy taką jazdę pamiętajmy aby po niej zająć się czyszczeniem czy też wymianą łożysk.

Zima również nie sprzyja rolkarzom, ze względu na dużą wilgotność powietrza czy też ogólne negatywne warunki pogodowe. Jednak zapaleni rolkarze z pewnością znajdą jakiś opuszczony magazyn czy też podziemny parking, na którym można śmigać na rolkach przez cały rok.

Jak dbać o łożyska?

Czyszczenie i konserwacja łożysk to sprawa nieco bardziej skomplikowana, dlatego pokusiliśmy się o napisanie oddzielnego artykułu na ten temat, dostępnego TUTAJ.

Przed czyszczeniem łożysk pamiętajmy o przetarciu szyny szmatką by usunąć kurz i brud, aby nie dostał się on do delikatniejszych części.

Pamiętajmy, że do czyszczenia nadają się tylko łożyska typu ABEC, ponieważ można je spokojnie rozłożyć na części pierwsze. Rolki z łożyskami typu SG, są bardziej wytrzymałe, jednak kiedy nadejdzie ich czas również należy zmienić im łożyska na nowe.

Jak przedłużyć żywotność kółek?

Po jakimś okresie użytkowania kółka do rolek zaczynają się ścierać. Jest to oczywiście jak najbardziej naturalny proces dlatego nie przejmujmy się, że kółka się zużyją. Oznacza to tylko tyle, że dobrze bawiliście się na rolkach. Kiedy już zauważymy zmiany w kółkach, możemy wymienić je na nowe. Jeżeli jednak mamy trochę czasu i ochoty można dokonać przekładki kółek w rolkach. Żeby wymienić kółka należy odwrócić je o 180°, a następnie zamienić miejscami pierwsze z trzecim, a drugie z czwartym. Wydaje się to skomplikowane, jednak w rzeczywistości brzmi to o wiele prościej.

Oczywiście po pewnym czasie i tak trzeba będzie kupić nowe kółka.

Co z śrubami?

Każdy rolkarz niezależnie od stopnia zaawansowania powinien co jakiś czas sprawdzać śruby mocujące kółka. Jeżeli jeździsz często taką kontrolę warto przeprowadzać nawet co dwa tygodnie. Jeżeli śruby wydają Ci się poluzowane, po prostu je dokręć. W ten sposób nie tylko przedłużysz żywotność rolki, ale i uchronisz się przed niepotrzebnym upadkiem. Śruby, tak jak każdy element rolki możesz przecierać zwilżoną szmatką, by utrzymać je w czystości.

Jak czyścić płozę?

Niezależnie czy jeździsz na płozie kompozytowej czy też aluminiowej, powinieneś dbać o jej czystość. Staraj się po każdej jeździe starannie wycierać koła i płozę szczotką by uniknąć większych zabrudzeń.

 

Czyszczenie buta – jak się do tego zabrać?

Czyszcząc but zewnętrzny pamiętajmy o tym by woda nie dostała się do łożysk czy też tulejek. Najlepiej jest obrócić but kółkami do góry i w ten sposób czyścić rolkę. Dzięki temu z pewnością nie uszkodzimy w żaden sposób tych ważnych części. Większość rolek posiada wyjmowany but wewnętrzny, który łatwo utrzymać w czystości. Pamiętajmy by po czyszczeniu suszyć rolkę z dala od grzejników i światła słonecznego, w suchym i przewiewnym miejscu.

Te kilka zasad sprawi, że jazda w rolkach potrwa dłużej i będzie przyjemniejsza!

Komentarze