Bieganie czy rolki – co jest korzystniejsze dla zdrowia?

Pytanie zawarte w tytule jest odrobinę prowokacyjne. To jasne, że nasze ciało będzie nam wdzięczne za każdy rodzaj fizycznej aktywności, która wpisuje się w ramy określonego sportu czy gimnastyki. Ruch to zdrowie w dosłownym znaczeniu tego nieco już wytartego porzekadła. Rzecz w tym, że obecnie każdy z nas może wybierać spośród bardzo licznych propozycji – można zdecydować się na taki rodzaj rekreacji, by czerpać z niej jak największą przyjemność, odnosić z niej najbardziej oczekiwane korzyści. Bieganie traktuje się jako jeden z najmniej skomplikowanych, a także najtańszych rodzajów sportu. Ale może warto minimalnie zainwestować, by poznać smak jazdy na rolkach?

rolki czy bieganie

Bieganie czy rolki – co jest dla mnie lepsze?

Na pytanie, czy warto zacząć odpoczywać aktywnie, właściwa odpowiedź to ta twierdząca. Trudniej może być jednak z wybraniem konkretnej ewentualności: ponieważ każdy ma inne oczekiwania i preferencje, zasoby motywacji i energii. Bieganie i jazda na rolkach pod wieloma względami wydają się do siebie podobne – ale warto zwrócić uwagę na drobiazgi, które mogą przesądzić o dokonanym ostatecznie wyborze. Oto jak na tle biegania wypada jazda na rolkach:

  • bardziej angażuje mięśnie – oczywiście biegacz także koncentruje się przede wszystkim na pracy swoich nóg, ale to nogi rolkarza pracują intensywniej.

  • uelastycznia kręgosłup, zwłaszcza jego dolne partie – głównie przez płynne ruchy bioder.

  • jest łagodniejsza dla stawów kolanowych

  • pozwala bardzo szybko spalać kalorie – godzinna przejażdżka może oznaczać stracenie nawet 800 kalorii.

  • wymaga włożenia zwiększonego wysiłku – przez co bardzo skutecznie poprawia wytrzymałość całego ciała, a także samego serca.

  • jest skuteczniejsza w walce ze zbędną tkanką tłuszczową – rolkarz szybciej zauważy efekty swojego treningu.

    (Chcesz dowiedzieć się jak schudnąć na rolkach? Sprawdź!)

  • pomaga nabrać gracji w ruchach – przez to, że trzeba nieustannie walczyć o utrzymanie równowagi. Z czasem ta walka przerodzi się właśnie w niewymuszone już, zgrabne poruszanie się.

  • pozwala odpoczywać w trakcie jazdy – gdy kierunek zostanie obrany, a rozpęd nabrany, można skupić się niemal wyłącznie na szumie wiatru w uszach (i we włosach).

Z jazdy na rolkach płynie jeszcze jedna korzyść, o której nie wolno zapominać – to dobra zabawa. Pamiętaj, że odpowiedni dla ciebie rodzaj sportu to taki, który uzdrawia nie tylko twoje umęczone przedłużającym się siedzeniem ciało, ale też wpływa odprężająco na twoją psychikę. Zastanawiając się, czy lepiej wybrać bieganie czy rolki, zastanów się przede wszystkim, w której z tych sytuacji poczujesz gwałtowny wzrost hormonów szczęścia.

Rolki vs. bieganie - co pozwoli CI spalić więcej kalorii?

Zarówno jogging, jak i rolki są czynnościami, które pomogą Ci spalić kalorie i poprawić kondycję. Jeśli chodzi o spalanie samych kalorii, jogging jest prawie zawsze zwycięzcą. Jednak Twoje tempo, stopień nachylenia i ilość czasu spędzanego na każdym ćwiczeniu wpłynie na całkowite spalenie kalorii. Najważniejsze jednak jest to, iż wybierając rolki - nie obciążasz stawów (czytaj więcej: https://www.rolki.net.pl/bola-mnie-stawy-czy-to-wina-rolek/).

 

Komentarze