Łożyska do rolek – co wypada o nich wiedzieć?

Łożyska do rolek to części, które dla amatorów i laików mogą wydawać się niewidzialne, a jednak to one decydują o tym, ze rolki spełniają wyznaczoną im rolę. Najlepiej wytłumaczyć ich rolę w ten sposób, że stanowią kluczowy łącznik pomiędzy kółkami, a butami. Można chyba więc śmiało powiedzieć, że gdyby nie wynalezienie łożysk, opracowanie ich budowy i specyfiki działania, nie byłoby możliwe stworzenie rolek, czyli butów poruszających się na obracających się kółeczkach.

Łożyska do rolek - jak je wybierać?

Rodzaj łożysk to jeden z parametrów, jakie trzeba brać pod uwagę podczas poszukiwania nowej pary rolek. Nie każdy jednak orientuje się, jak rozpoznać podane przez producenta oznaczenie jako obiecujące – a niekiedy ta niewiedza może być brutalnie wykorzystywana przez nieuczciwych, sprzedażowych pośredników. Łożyska opisuje się za pomocą literowego skrótu ABEC, któremu towarzyszy liczba. Ów cyfrowy wskaźnik to właśnie ten element specyfikacji, na którym należy skupić największą uwagę.

Trzeba koniecznie wiedzieć, że skala ABEC obejmuje wyłącznie pięć oznaczeń:

  • ABEC-1,
  • ABEC-3,
  • ABEC-5,
  • ABEC-7,
  • ABEC-9.

To zwiększanie cyfrowego wskaźnika służy opisaniu tego, jak bardzo precyzyjnie zostały wykonane i pracują dane łożyska. Oznacza to, że najlepszym typem łożysk do rolek jest ten opisany skrótem ABEC-9. Nietrudno jednak znaleźć na rynku konsumenckim towary podpisane jako łożyska posiadające w skali ABEC parametr 11 – co jest wyłącznie mało subtelnym chwytem reklamowym, próbą przyciągnięcia uwagi tych, którzy nie orientują się należycie w obowiązujących oznaczeniach.

Ale skala ABEC to nie wszystko!

Spore znaczenie, gdy chodzi o jakość łożysk, ma także rodzaj tworzywa, z jakiego części zostały stworzone oraz jakość smaru, dzięki któremu cały mechanizm ma szansę zadziałać zgodnie z przeznaczeniem. Sama obecność smaru nie jest oczywistością w świecie rolek, ale warto skłonić się ku właśnie takiemu typowi tych części, o ile nie zamierza się bardzo regularnie odwiedzać serwisu. Dodatkowym dylematem, przed którym trzeba stanąć, biorąc pod uwagę typ łożysk, jest to, czy są one zamknięte czy zabudowane.

Ta właściwość ma bardzo duży wpływ na to, jak intensywny wpływ będą miały czynniki zewnętrzne (takie jak woda czy kurz) na używane rolki, a zwłaszcza ich kluczowe części składowe. Więcej informacji na temat tego jakie łożyska wybrać znajdziesz tutaj: https://www.rolki.net.pl/poradnik/jak-dbac-o-lozyska/.

Komentarze