Wrotki czy rolki – jak się zdecydować?

Kiedy kilka dekad temu rolki świetnie zadomowiły się w rekreacyjnych przestrzeniach, a także na ulicach miast, wydawało się że na dobre zastąpiły i wyparły wrotki. Tak się jednak nie stało: tradycyjne buty na kółkach wciąż mają swoich sympatyków i swoją niegasnącą popularnością zasiewają ziarno wątpliwości w tych, którzy chcieliby w wolne chwile spędzać na przyjemnych przejażdżkach.

Co więc wybrać: wrotki czy rolki?

Ten dylemat można spróbować rozsądzić na przykład analizując, jak na tle bardziej nowoczesnych rolek prezentują się znane już wielu poprzednim pokoleniom wrotki. Oczywiście współcześnie produkowane modele znacząco różnią się od konstrukcji popularnych w XIX wieku, ale wciąż prezentują specyficzne walory. W świetle rolek są:

  • nieco stabilniejsze – jadąc na wrotkach zdecydowanie mniej walczy się o złapanie równowagi. Każda wrotka jest jak pojazd dwuśladowy, nie przechyla się na boki.

  • mniej zwrotne – chociaż wrotki służą nie tylko do jazdy rekreacyjnej, ale także do rozgrywania sportowych gier zespołowych, nie da się ukryć że zostawiają swojemu właścicielowi na zdecydowanie mniejszą swobodę ruchu.

  • zapewniają wolniejszą jazdę – co prawda prędkość każdych akcesoriów sportowych jest uzależniona głównie od rozmiaru i stopnia twardości kółek, jednak specyfika konstrukcji wrotek również wpływa na fakt, że wynik wyścigu wrotkarza i rolkarza to raczej przesądzona sprawa.

Wszystkie te wzmianki skłaniają z pewnością do jednego wniosku: że wrotki warto wybrać przede wszystkim dla najmłodszych, którzy mają dopiero oswoić się z samą ideą poruszania się w butach wyposażonych w kółka. Charakterystyczne cechy wrotek mogą jednak równie dobrze przekonać także ludzi w każdym innym wieku – takich, którym bardziej tradycyjna opcja obiecuje większy komfort.

Tym, którzy szczególnie boją się ryzyka potencjalnych kontuzji warto podpowiedzieć, że przed ewentualnymi problemami ze stawami skokowymi najlepiej chronią zabudowane, wykonane ze sztywnego tworzywa buty – a takie najczęściej posiadają rolki.

 

Wybierz rolki, jeśli:

  • chcesz szybkiej jazdy
  • lubisz dynamiczną aktywność
  • chcesz rozwinąc swoje umiejętności

Wybierz wrotki, jeśli:

  • szukasz pierwszego skatingowego sprzętu dla dziecka
  • dopiero zaczynasz przygodę ze skatingiem i zalezy Ci na stabilności
  • lubisz stylizację retro i klimaty RollerDerby (polecamy wrotki retro)

Ostatecznie zatem decyzja jak zwykle opiera się o indywidualne preferencje. Jeśli chodzi o kwestię ceny - zarówno w przypadku rolek, jak i wrotek lepiej jest zainwestować w markowe modele - dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy,.

Wrotki czy rolki jak jeszcze można się zdecydować?

Jazda na wrotkach czy na rolkach? Różnica między tym sprzętem sportowym jest widoczna już na pierwszy rzut oka – inne rodzaje konstrukcji decydują o tym, że rolki i wrotki to odmienne oblicza skatingu. Właśnie przyglądając się cechom przejażdżek, oferowanych przez poszczególne typy butów do jazdy, można najlepiej rozsądzić, na którą z tych sportowych zabaw się zdecydować.

Kółka w jednym rzędzie czy w dwóch?

Wybierając jakikolwiek rodzaj rozrywki, zawsze bierzemy pod uwagę własne preferencje i upodobania – nie inaczej wypada postępować, rozważając podjęcie jakiegoś rodzaju rekreacji. Planując rozpoczęcie treningu, który wpisuje się w ramy jakiejś kategorii sportowej, warto mieć na uwadze swoje umiejętności – trzeba oczywiście liczyć się z tym, że treningi pomogą rozwinąć posiadane predyspozycje, ale dobrze mieć pewność, jakiego kalibru wyzwania się podejmuje. Właśnie w ten sposób wypada podejść do dylematu dotyczącego wrotek i rolek.

Wrotki to bardziej tradycyjna forma skatingu – przymocowanie do butów czterech kółeczek rozmieszczonych w dwóch rzędach było pierwszym pomysłem konstruktorów, którzy szukali letniego odpowiednika dla popularnych zimą łyżew. Czując kółka pod podeszwami, łatwo stracić równowagę – ale z uwagi na te wspomniane dwa rzędy, wrotki są bardziej stabilne. Taka jazda nie jest przesadnie szybka, a mniejsza zwrotność tych przyrządów też może być dla wielu zaletą tego typu skatingu, ponieważ obiecuje spokojniejsze przejażdżki.

Rolki to już rozwiązanie, które zdecydowanie bardziej nawiązuje do tego, jak prezentują się łyżwy. Kółka umieszczone w jednym rzędzie zapraszają zaś do zabawy, która wymaga zdecydowanie większej sprawności, niż jazda na wrotkach. Rolki mogą zaproponować znacznie szybszą przejażdżkę, w dodatku bardziej otwartą na dodatkowe atrakcje – kółka rolek są znacznie bardziej zwrotne, dają zielone światło na robienie różnego rodzaju akrobacji. Jeżdżąc na rolkach, można otworzyć się na bogactwo sportowych możliwości: zasmakować jazdy szybkiej i wyczynowej, otworzyć się na nowe wyzwania.

Komentarze