Wrotki czy rolki – jak się zdecydować?

Kiedy kilka dekad temu rolki świetnie zadomowiły się w rekreacyjnych przestrzeniach, a także na ulicach miast, wydawało się że na dobre zastąpiły i wyparły wrotki. Tak się jednak nie stało: tradycyjne buty na kółkach wciąż mają swoich sympatyków i swoją niegasnącą popularnością zasiewają ziarno wątpliwości w tych, którzy chcieliby w wolne chwile spędzać na przyjemnych przejażdżkach.

Co więc wybrać: wrotki czy rolki?

Ten dylemat można spróbować rozsądzić na przykład analizując, jak na tle bardziej nowoczesnych rolek prezentują się znane już wielu poprzednim pokoleniom wrotki. Oczywiście współcześnie produkowane modele znacząco różnią się od konstrukcji popularnych w XIX wieku, ale wciąż prezentują specyficzne walory. W świetle rolek są:

  • nieco stabilniejsze – jadąc na wrotkach zdecydowanie mniej walczy się o złapanie równowagi. Każda wrotka jest jak pojazd dwuśladowy, nie przechyla się na boki.

  • mniej zwrotne – chociaż wrotki służą nie tylko do jazdy rekreacyjnej, ale także do rozgrywania sportowych gier zespołowych, nie da się ukryć że zostawiają swojemu właścicielowi na zdecydowanie mniejszą swobodę ruchu.

  • zapewniają wolniejszą jazdę – co prawda prędkość każdych akcesoriów sportowych jest uzależniona głównie od rozmiaru i stopnia twardości kółek, jednak specyfika konstrukcji wrotek również wpływa na fakt, że wynik wyścigu wrotkarza i rolkarza to raczej przesądzona sprawa.

Wszystkie te wzmianki skłaniają z pewnością do jednego wniosku: że wrotki warto wybrać przede wszystkim dla najmłodszych, którzy mają dopiero oswoić się z samą ideą poruszania się w butach wyposażonych w kółka. Charakterystyczne cechy wrotek mogą jednak równie dobrze przekonać także ludzi w każdym innym wieku – takich, którym bardziej tradycyjna opcja obiecuje większy komfort.

Tym, którzy szczególnie boją się ryzyka potencjalnych kontuzji warto podpowiedzieć, że przed ewentualnymi problemami ze stawami skokowymi najlepiej chronią zabudowane, wykonane ze sztywnego tworzywa buty – a takie najczęściej posiadają rolki.

 

Wybierz rolki, jeśli:

  • chcesz szybkiej jazdy
  • lubisz dynamiczną aktywność
  • chcesz rozwinąc swoje umiejętności

Wybierz wrotki, jeśli:

  • szukasz pierwszego skatingowego sprzętu dla dziecka
  • dopiero zaczynasz przygodę ze skatingiem i zalezy Ci na stabilności
  • lubisz stylizację retro i klimaty RollerDerby (polecamy wrotki retro)

Ostatecznie zatem decyzja jak zwykle opiera się o indywidualne preferencje. Jeśli chodzi o kwestię ceny - zarówno w przypadku rolek, jak i wrotek lepiej jest zainwestować w markowe modele - dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy,.

Komentarze