Skarpety na łyżwy – dlaczego warto je mieć?

Planując zimową skatingową rozrywkę, czyli jazdę na łyżwach, trzeba zatroszczyć się nie tylko o dobrą parę samych łyżew, ale też o zestaw niezbędnych akcesoriów. Łyżwiarz musi mieć jeszcze na sobie odpowiednio skomponowany strój, który nie tylko nie będzie przeszkadzał w wykonywaniu ewolucji na lodowej tafli, ale jeszcze pomoże czuć sie skaterowi jak najbardziej komfortowo. Wśród elementów garderoby, na które należy zwrócić szczególną uwagę, podczas wybierania się na lodowisko, znajdują się skarpety.

Skarpety na łyżwy – w czym tkwi ich specyfika?

Laik mógłby pomyśleć, że łyżwiarze muszą pamiętać o skarpetach z bardzo prozaicznego powodu: ponieważ tam, gdzie uskutecznia się jazdę na łyżwach, zazwyczaj jest zimno. Oczywiście, ta część garderoby ogrzewa stopy i nie pozwala im zmarznąć – jednak podczas intensywnego treningu albo po wykonaniu szeregu szalonych ewolucji, ciało staje się zgrzane dzięki całej uwolnionej energii. A to z kolei stwarza okoliczności do bardzo nieprzyjemnych przygód, które mogą wpłynąć na długość zabawy na lodzie. Otarcia i skaleczenia to ewentualności, na które trzeba być przygotowanym, wchodząc na lodowisko. I właśnie elementem takiego przygotowania jest założenie specjalnych skarpet skatingowych.

Skarpety na łyżwy znacząco różnią się od standardowych skarpet, które zakłada się właśnie dla ochrony przed zimnem. Takie modele są tworzone ze specjalnych materiałów (odpowiednio skomponowanych), dzięki zastosowaniu określonych technik szycia. Skarpeta tego rodzaju jest zazwyczaj wykonana przed wszystkim z bawełny, ale posiada wstawki innych materiałów:

  • elementy z tkaniny frotte często wzmacniają okolice palców i pięty,
  • z kolei część otulająca śródstopie jest zazwyczaj wykonana z oddychającej tkaniny, która pozwala oddychać skórze i przeciwdziała przepoceniu się skarpety.

Cała konstrukcja wykonana jest w taki sposób, by stopa, na której opiera się cały ciężar wykonującego różne ewolucje ciała, posiadała dodatkową warstwę izolacyjną – chroniącą nie tylko przed chłodem, ale też urazami. Właśnie dlatego, do specjalnie dopasowanych materiałów dołączają także domieszki elastyny, dzięki którym skarpeta dopasowuje się idealnie do stopy. Chroni zaś nie tylko ją, ale i goleń – a wieńczący skarpetę ściągacz jest bezuciskowy.

Komentarze