Rolki hokejowe - kiedy zdecydować się na zakup?

Hokej na rolkach lub hokej uliczny jest to sport zespołowy, gdzie gracze poruszają się po powierzchni suchej, zazwyczaj betonowej na rolkach. Zasady gry są proste i są niemal identyczne jak przy grze w hokeja na lodzie, za wyjątkiem samej powierzchni, oraz sposobu poruszania się po tej nawierzchni.

Niektóre z głównych różnic między gra na łyżwach, a na rolkach jest to, że gracz poruszający się rolkach ma większą kontrole nad ciałem i nie dochodzi do tak licznych zderzeń z przeciwnikiem jak na lodzie. Gra w hokeja stanowi świetną alternatywę dla miłośników gry w hokeja na lodzie w okresie cieplejszym, oraz świetną zabawę z grupą znajomych, którzy opanowali już podstawowe kroki w jeździe na rolkach i poszukują większych wrażeń.

Kiedy rolki hokejowe mogą Ci być już potrzebne?

Ze względu na specyfikę gry hokejowej na rolkach, należy zakupić specjalne do tego przeznaczone rolki, które charakteryzuje nietypowa budowa, wyglądem przypominającą łyżwy, mają nawet podobną konstrukcję. Rolki hokejowe sprawdzają się podczas gry na powierzchni drewnianej, jak i betonowej, czy asfalcie. Ze względu na specyfikę gry i wielokrotność użytkowania, należy zakupić rolki wykonane z najwyższej jakości materiałów, ponieważ muszą być trwałe, nadawać się do intensywnej jazdy, być wytrzymałe oraz bardzo mocne. Rolki te nie posiadają hamulca. Posiadają dwie wielkości kółek,  dwa pierwsze mają średnicę 76mm, a dwa tylne 80mm. Twardość kółek zależna jest również od nawierzchni na której będzie się grać.  Na specjalne nawierzchnie halowe, używa się kółek bardzo miękkich (74A-80A), aby uzyskać odpowiednią przyczepność i zwrotność.

Podczas gry na asfalcie lub nawierzchni betonowej, do gry na zewnątrz, używa się kółek o twardości średniej (81A-83A) lub twardej (83A-88A). Kółka bardzo szybko się zużywają w trakcie gry, ze względu na szybkie ruchy i ostre zakręty, nagłe hamowania i poślizgi. Szyna rolek hokejowych jest staranie wykonana zazwyczaj z aluminium. Rolki hokejowe ze względu na sposób wykonania nie są przeznaczone do dłuższych tras, ponieważ mają twardy but i są gorzej wentylowane.

Nie powinno się grać w hokeja w rolkach rekreacyjnych, które nie są przystosowane do takiej specyfiki gry.  

Mimo, że hokej na rolkach jest mniej kontaktowy, nie hokej na lodzie, należy również pamiętać o elementach ochronnych: kask, rękawice ochronne, nagolenniki to niezbędne akcesoria. Jeśli chcesz się czuć bezpiecznie podczas gry, warto również zainwestować w dodatkowe ochraniacze na łokcie oraz nagolenniki, wskazane jest również używanie ochraniaczy na łokcie i  spodnie, czyli tzw. girdle.  

 

Komentarze