Rolki dla dzieci - na co zwrócić uwagę?

Poszukując pierwszych rolek dla swojego dziecka, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, aby jazda na rolkach sprawiła dziecku zarówno frajdę jak i bezpieczną jazdę. Kiedy nasze dziecko wpadnie na pomysł, że chciałoby spróbować nauczyć się jeździć na rolkach, należy pamiętać nie tylko o odpowiednim dopasowaniu sprzętu, ale należy również zapewnić bezpieczeństwo.

Podczas pierwszych prób jazdy na rolkach dziecko w szczególności narażone jest na różnego rodzaju upadki, dlatego podczas zakupu rolek, należy pamiętać o zakupie kasku na głowę, oraz specjalnych ochraniaczy na kolana i łokcie. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli ochraniaczy o wielu wzorach i zróżnicowanych kolorach.

Dlaczego wybór pierwszych rolek jest najważniejszy?

Pierwsze rolki dla dziecka mają istotne znaczenie, ponieważ ich odpowiedni dobór może znaczącą wpłynąć na to, czy nasza pociecha będzie regularnie chciała jeździć na rolkach. Dobrym wyborem ze względu na stale rosnącą stopę dziecka jest zakup rolek z regulacją. Taki model rolek pozwala w łatwiejszy sposób dopasować stopę do buta. Prawidłowo dobrany but musi w odpowiedni sposób stabilizować stopę, staw skokowy oraz kostkę – odpowiednia stabilizacja chroni przed kontuzjami spowodowanymi przesuwającą się stopą w bucie.

Podczas dopasowania odpowiedniego rozmiaru najlepiej sugerować się długością stopy. Istotną kwestią podczas wyboru rolek jest także kwestia dopasowania odpowiednich kółek. Powinny być one dopasowane do umiejętności oraz wieku dziecka. Zasada jest tak, że im kółka są większe i twardsze tym większa jest prędkość kółek, oraz gorsza przyczepność. Dla dzieci zalecane są zatem kółka mniejsze oraz o mniejszej twardości. Dzięki takim parametrom kółek jazda będzie wolniejsza i wygodniejsza.

Przed zakupem rolek warto zastanowić się nad odpowiednim modelem,  dla dzieci dedykowanych jest kilka modeli rolek:

  • Rolki rekreacyjne – dla początkujących
  • Rolki regulowane – możliwość regulacji, co pozwala na użytkowanie przez kilka sezonów
  • Rolki z wymienną płozą – rolki 2w1 z możliwością wymiany płozy na łyżwy,
  • Rolki/wrotki – posiadają wymienną płozę dzięki czemu można przekształcić je we wrotki

Jazda na rolkach to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jest to sport mało urazowy, dlatego to idealna forma rekreacji nie tylko dla naszego dziecka, ale i dla całej rodziny. Dzięki regularnej jeździe na rolkach dziecko uczy się koordynacji ruchowej. A wszystkie te korzyści mogą zostać spełnione jeśli tylko dopasujemy odpowiedni sprzęt dla naszego dziecka.  

Komentarze