Rolki damskie - jak znaleźć ten najbardziej odpowiedni model?

Jazda na rolkach to niesamowity zastrzyk energii i zdrowia. Podczas jazdy na rolkach angażujemy wszystkie partie ciała, skóra staje się napięta, a mięśnie pośladków, ud i brzucha bardzo intensywnie pracują. Ze względu na to aktywność ta polecana jest szczególnie kobietą, które chcą pozbyć się niechcianej pomarańczowej skórki, oraz wymodelować sylwetkę.

Aby rozpocząć przygodę z jazdą na rolkach należy dokonać wyboru konkretnego modelu rolek i tak w przypadku kobiet, wybór związany jest głównie względami estetycznymi. Warto jednak zwrócić uwagę na najważniejsze cechy poszczególnych modeli, związane głównie z poziomem umiejętności oraz oczekiwaniami podczas jazdy na rolkach.

O czym należy pamiętać wybierając rolki damskie?

Rolki dla kobiet są dostępne w prawie każdej grupie, modele dla poczatkujących, dla uprawiających ten sport rekreacyjnie oraz modele wyczynowe. Najbardziej popularne są damskie rolki rekreacyjne – fitness. Model ten jest najbardziej polecany, dedykowany osobą poczatkującym, sprawdzają się doskonale podczas amatorskiej jazdy po równym terenie i w stosunkowo wolnym tempie. Z czasem rolki można zamienić na wersję zaawansowaną o lepszych parametrach technicznych.

Najważniejszą cechą jaka powinny wyróżniać dobre rolki to oczywiście odpowiednia budowa, zapewniająca wygodne użytkowanie, oraz bezpieczeństwo. Poza tym:

  • stopa w bucie powinna być bardzo dobrze ustabilizowana
  • mocowanie powyżej kostki, powinno amortyzować ruch kostki na boki

Miękki but umocowany jest zwykle w plastikowej skorupie, która chroni kostkę i czubek stopy. Przed zakupem zatem należy przymierzyć rolki i chwilę w nich pojeździć po sklepie, aby sprawdzić czy nic nam nie przeszkadza. Kolejnym elementem budowy rolki, jest płoza, element mocujący kółka do buta. Płoza może być zbudowana z tworzywa sztucznego lub z aluminium, przy jeździe rekreacyjnej nie jest to jednak szczególnie istotne z jakie materiału jest wykonana płoza. Najważniejszą rolę pełnią kółka oraz łożysko, do modelu rolek rekreacyjnych stosuje się kółka o rozmiarach 78-84 mm i twardości do 84A. Łożysko przy tym modelu jest bez większego znaczenia, ponieważ ten model nie jest przeznaczony do szybkiej jazdy.  Rolki rekreacyjne standardowo posiadają również hamulec.  

Rolki damskie różnią się od rolek męskich głównie pod względem wyprofilowanej podeszwy, które są dopasowane do kobiecej stopy oraz kolorystyką. Znacznie więcej modeli damskich jest w pastelowej kolorystyce. Kobiece rolki produkuje się w rozmiarach od 36 do 42 i zazwyczaj są on lżejsze od męskich.

Komentarze