Jak krok po kroku wymienić płozę w rolkach?

Płoza to ten element konstrukcyjny, który decyduje o najważniejszych właściwościach rolek, determinując styl jazdy. Jest to specyficznie wyprofilowana szyna, która jednocześnie spełnia dwa ważne zadania: jest częścią, do której przymocowane są kółka, a jednocześnie sama jest przytwierdzana do buta, by ten nie był zwykłym butem, a specjalnym sportowym akcesorium.

Warto wiedzieć, że płozy należące do poszczególnych rodzajów rolek różnią się od siebie: ponieważ każdy typ sprzętu zaprasza do nieco innej aktywności fizycznej. Wymiana płozy to zatem umiejętność, którą warto mieć zwłaszcza wówczas, gdy chce się zmienić możliwości swoich rolek, bez zmieniania wypróbowanych butów lub po prostu chcąc niższym kosztem zasmakować różnych rodzajów jazdy.

Więc jak wymienić płozę?

Chociaż płozy produkowane są w ramach bardzo licznych modeli, są zawsze przytwierdzane do butów za pomocą śrub. Dlatego też kluczową umiejętnością, gdy chodzi o wymianę pojedynczej płozy, jest sprawne pracowanie nad odkręcaniem i przykręcaniem śrub – w odpowiednich miejscach i odpowiednio mocno.

  • Zlokalizować miejsca, w których znajdują się śruby przytwierdzające płozę do buta.

  • Aby zyskać swobodny dostęp do owych śrub, prawdopodobnie konieczne będzie usunięcie konkretnych kółek. Każde kółko jest przymocowane do płozy za pomocą centralnie umieszczonej w nim śrubki – demontaż kółka polega na wykręceniu tej małej śrubki.

  • Rozpoczynając odkręcanie płozy, należy zapewnić stabilność butowi, zwróconemu podeszwą do góry.

  • Za pomocą śrubokręta lub specjalnego kluczyka należy pozbyć się każdej ze śrub, która mocuje płozę do buta.

  • Rolka jest zdemontowana. Aby przymocować żądaną nową płozę, należy upewnić się, że ma ona właściwy rozstaw śrub mocujących.

  • Dobrze jest pozbawić nową płozę kółek – by nic nie przeszkadzało uważnemu montażowi.

  • Do w dalszym ciągu stabilnego buta przymocowujemy płozę, porządnie dokręcając śruby.

  • Uzupełniamy płozę o jej kluczowe atrybuty – każde kółko przytwierdzamy do niej dzięki centralnie umieszczonym, małym śrubkom.

Wiedząc jak wymienić płozę, można przejść przez wszystkie etapy wtajemniczenia rolkarza, to znaczy poznać uroki jazdy fitness, zaszaleć w jeździe szybkiej czy podjąć wszystkie wyzwania czające się w skateparku dzięki rolkom freeskate. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wymienić kółka - zapraszamy do kolejnego z naszych poradników.

Komentarze