Hamulce do rolek – czy marka ma znaczenie?

Mówiąc o rozmaitych rodzajach aktywności, których istotą jest bardzo szybkie przemieszczane się, zazwyczaj dzięki zamontowanym gdzieś kółkom, mówimy właśnie o jeździe. Oczywiście warto pamiętać, że bardzo ważnym elementem tej jazdy jest zatrzymywanie się – a konkretnie opanowanie umiejętności zwalniania tempa i kategorycznego zatrzymywania się w miejscu. To właśnie zdobycie takiej sprawności, polegającej na tym że doskonale panuje się nad ruchem, w który wprawiają sportowe przyrządy, jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w uprawianiu danej rekreacji. Nie inaczej jest w przypadku rolek.

Jedź, ale i hamuj

Czy rolkarzem można nazwać kogoś, kto potrafi utrzymać równowagę i mknąć przed siebie, mając na nogach buty do jazdy? Zaawansowany letni skater to zdecydowanie ktoś, kto z ogromną swobodą porusza się w rolkach, to znaczy przemieszcza się dokładnie tam, gdzie chce, panuje nad prędkością jazdy – w tym także nad sztuką zatrzymywania się. Rolkarze, którzy mają już spore doświadczenie i wiele trików w zanadrzu, znają wiele sposobów na to, by z powodzeniem zahamować. U nas też znajdziesz jeszcze więcej podpowiedzi jak hamować na rolkach - zapraszamy do lektury.

Ale pierwszą i podstawową metodą służącą zatrzymaniu się, jest skorzystanie z hamulca. W przypadku butów do jazdy, hamulcem jest klocek z tworzywa sztucznego, zamontowany tuż przy płozie rolek, za kółkami. Takie udogodnienie jest montowane przede wszystkim do modeli przygotowywanych z myślą o początkujących rolkarzach – wirtuozi jazdy często rezygnują z modeli z hamulcami, bo taki dodatek przeszkadza w jeździe wyczynowej.

Tak więc hamulec, umieszczony zazwyczaj pod lewą rolką, to przede wszystkim pomoc dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w letnim skatingu. Już podczas pierwszych lekcji warto nabyć przyzwyczajenie przychylanie stopy do tyłu, by skorzystać z hamulca i zatrzymać jazdę. Jak łatwo sobie wyobrazić, hamulec jest intensywnie eksploatowany podczas tych pierwszych zmagań z nową sytuacją. Dodatkowo, jeśli użytkownik przyzwyczai się do tego rodzaju metody zatrzymywania, uzna że najlepiej mu odpowiada, jako wyjątkowo skuteczna i nietrudna, także podczas kolejnych przejażdżek hamulec będzie się stopniowo zużywał. W końcu nadejdzie czas, by wymienić go na nowy, by hamowanie wciąż było możliwe, a przy tym bezpieczne.

Hamulce do rolek - jakiej marki?

Hamulce do rolek są zazwyczaj sporządzane z tworzywa sztucznego: lekkiego, uformowanego w odpowiedni kształt, dosyć odpornego na ścieranie. Kupując nowe rolki, hamulec dostaje się już w pełnym pakiecie – ale jak go szukać, gdy ma być częścią zapasową, uzupełnieniem używanej pary rolek? Czy jego marka jest ważna? Okazuje się że tak, bo właśnie kierując się nazwą producenta, można dopasować właściwy element do swojego sprzętu sportowego.

Najbardziej popularne:

  • Spokey
  • Powerslide
  • Rollerblade
  • Nils Extreme

Oczywiście trzeba zwrócić jeszcze uwagę na to, do jakiego modelu rolek stworzono dany kształt hamulca (to też istotne ze względu na to, by hamulec dało się przymocować). Co więcej, wybierając zaufaną markę, wybiera się także jakość, którą się zna. To bardzo ważne, bo obecność dobrego hamulca to kwestia tego, czy podczas jazdy można się czuć bezpiecznie.

Komentarze