Gdzie na rolki? Inspirujący poradnik dla aktywnych

Jazda na rolkach to bardzo ciekawa aktywność, którą polecić można praktycznie każdemu. Aby podjąć się tej dyscypliny, tak naprawdę wcale nie potrzeba wiele – wystarczą dobre rolki, odrobina samodyscypliny oraz opanowanie podstaw, aby zagwarantować sobie doskonałą rozrywkę w pogodne dni. Nasuwa się jednak pytanie – gdzie na rolki?

Sport ten jest dość charakterystyczny – przebywa się długie dystanse, natomiast wymagane jest stosunkowo równe, pozbawione dziur i innych mankamentów podłoże, które pozwoli poruszać się po nim w komfortowy sposób, bez zwiększonego ryzyka wypadków oraz związanych z nimi kontuzji. Chociaż kwestia ta wydaje się pozornie prosta, to w praktyce może sprawić sporo problemów, szczególnie jeśli nie mieszka się w pobliżu większych, wolnych przestrzeni. Pora zatem zastanowić się nad tym, gdzie na rolki, aby zagwarantować sobie przyjemną, a jednocześnie bezpieczną jazdę.

Park, chodnik, ulica – gdzie na rolki?

Zdecydowanie najlepszą, optymalną opcją do jazdy na rolkach są parki, w których znajdują się odpowiednie, brukowane lub asfaltowane ścieżki, które umożliwiają swobodne uprawianie tej aktywności. Entuzjaści rolek często dzielą wyznaczoną przestrzeń z fanami innych środków lokomocji jak hulajnogi, deskorolki czy rowery. Jest to szczególna gratka dla tych osób, które specjalizują się w jeździe wyczynowej – rampy, barierki i inne przeszkody z pewnością dadzą wiele możliwości przy wykonywaniu nowych sztuczek i tricków!

Należy jednak zwrócić uwagę, że jeśli indywidualna przestrzeń do jazdy nie jest wydzielona, to teren ten zazwyczaj będzie dzielić się z przechodniami, ludźmi, którzy po prostu spacerują po parku. Takie obszary rekomendowane są głównie do jazdy rekreacyjnej, czyli wolniejszej, relaksującej formy tej aktywności.

Problemy zaczynają się wtedy, gdy do żadnego parku nie ma się dostępu – a przecież zdarzają się takie sytuacje, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Rozwiązaniem jest tu szukanie alternatyw. Należy zadać sobie pytanie – gdzie na rolki,  aby nie narażać się na wypadki? W grę wchodzą tu drogi wewnętrzne oraz te, które odcięte są od regularnego ruchu samochodów. Należy upewnić się nie tylko tego, że nie grozi nam wypadek, ale także tego, aby na wypadek nie narażać innych osób. Ewentualnie można zdecydować się także na chodnik, lecz jedynie pod warunkiem, że jest on dostatecznie szeroki, aby każda osoba uczestnicząca w ruchu nie miała problemów z ominięciem nas wtedy, gdy poruszamy się na rolkach. Przemyślana decyzja z pewnością popłaci!

Komentarze