Kiedy można jeździć na rolkach?

Odpowiadając na powyższe pytanie w pierwszej kolejności powinniśmy brać pod uwagę stan nawierzchni, jak również panujące warunki pogodowe. Jeśli tylko powierzchnia jest sucha – śmiało możesz ruszać! Natomiast na pewno dobrze będzie, jeśli w odniesieniu do różnego rodzaju pogody weźmiesz sobie do serca kilka poniższych porad.

Upał? Pij dużo płynów!


To zasada numer jeden, jeśli wysoka temperatura nie odstraszyła Cię i nadal chcesz wykorzystać słoneczną pogodą na trening – koniecznie pij dużo płynów, nie tylko przed jazdą, ale także w jej trakcie. Nie musi być to koniecznie woda. Dla większego urozmaicenia można postawić na dostępne w sklepach sportowych napoje pełne sporej ilości substancji odżywczych, jak również minerałów. Są one nie tylko bezpieczne dla Twojego zdrowia, ale też będą wpływać na większą wydajność w czasie ćwiczeń.

Dlaczego nie mogę jeździć na rolkach po mokrej nawierzchni?

Jeśli Ty również zadajesz sobie takie pytanie to zdecydowanie lepiej będzie, jeśli nie będziesz próbował sobie sam na nie odpowiedzieć poprzez jazdę tego rodzaju, ale po prostu przeczytasz niniejszy akapit do końca. Odpowiedź powinna brzmieć: to nie jest bezpieczne!

  • Po pierwsze, na mokrym asfalcie jest mniejsza przyczepność, co sprawia że zwyczajnie kółka Twoich rolek będą się ślizgać.
  • Po drugie – w trakcie jazdy w takich warunkach uwydatniają się niebezpieczeństwa, takie jak: plamy oleju, piasek, kurz itp. itd. - wszystkie będące potencjalną przyczyną upadku, a zatem i kontuzji.

Zatem, wstrzymaj się od treningu gdy jest mokro – a jeśli jesteś w trakcie jazdy i widzisz, że zbiera się na deszcz – to najlepiej będzie jeśli skierujesz się do najbliższej ławki i tam rolki zmienisz na zwykłe obuwie – to wszystko dla Twojego bezpieczeństwa. Więcej na temat bezpieczeństwa na rolkach poczytasz tutaj: https://www.rolki.net.pl/poradnik/jak-bezpiecznie-poruszac-sie-na-rolkach-w-miescie/.

Ubierz się stosownie do pogody!

To zasada stara jak świat, a jednak co rusz ktoś wydaje się o niej zapominać. Jednak dla zasady przypominamy: jeśli jest upalnie – stawiaj na lekki ubiór, najlepiej z oddychających tkanin, czyli podsumowując taki, który pozwoli na chłodzenie Twojego ciała. Nie zapomnij też o założeniu okularów przeciwsłonecznych – nie pierwszych, lepszych – ale w trosce o swoje oczy postaw na te z odpowiednią warstwą chroniącą przed promieniami UV. Zimą również możesz śmiało jeździć – o tyle, o ile (w nawiązaniu do powyższych uwag) nawierzchnia jest sucha.

Oczywiście wtedy musisz się ubrać już cieplej, najlepiej warstwowo – by móc ewentualnie pozbyć się warstwy, jeśli uznasz że jest Ci za ciepło w czasie treningu. Mądrze jest również pamiętać o tym, by każdy taki trening rozpocząć od ćwiczeń rozgrzewających mięśnie.

Komentarze