Jakie rolki kupić?

Nieważne czy jeździsz rekreacyjnie po parku, czy skupiasz się na jeździe szybkościowej, czy też co chwilę wymyślasz różne triki na rolkach – w każdym z tych przypadków z pewnością potrzebne są odpowiednio dopasowane rolki. Jaki rodzaj rolek wybrać? Jakie rolki kupić? Czym różnią się od siebie poszczególne modele? Do kogo są kierowane? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na te i wiele innych pytań dotyczących rolek!

 

Nie wiesz jakie rolki kupić? Musisz poznać ich rodzaje!

Rolki rekreacyjne, fitness

Jest to chyba największa grupa rolek dostępna aktualnie na rynku. Jak sama nazwa wskazuje są to rolki przeznaczone do jazdy rekreacyjnej, mniej intensywnej, która ma na celu głównie relaksację. Rolki rekreacyjne stosuje się także, jako znakomity sposób pozwalający pozbyć się zbędnego tłuszczyku. Takie rolki znakomicie nadają się do jazdy na płaskim, dobrze do tego przygotowanym terenie.

Kółka w takich rolkach wahają się zwykle od 78 do 84 mm w twardości ok. 82-84A. Łożyska to zwykle ABEC5 lub SG5, które zapewniają komfortową jazdę w odpowiedniej prędkości. Producenci zadbali by zarówno materiał, jak i konstrukcja zapewniały dobrą wentylację oraz dobre trzymanie stopy. Jeżeli interesuje Cię poprawa kondycji fizycznej to wybierz rolki rekreacyjne. Jazda na nich z pewnością wpłynie nie tylko na ciało, ale i na dobre samopoczucie. Rolki to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu.

  

Rolki regulowane

Jeżeli masz dziecko, które bardzo chciało by zacząć jeździć na rolkach najlepszym sprzętem dla niego będą rolki regulowane. Na czym w ogóle polega fenomen tych rolek? Rolki regulowane posiadają możliwość regulacji rozmiaru buta w zakresie 4 numerów! Dzięki temu rolki rosną wraz z dzieckiem. To właśnie sprawia, że takie rolki to wydatek nie tylko na jeden sezon, a maluchy mogą jeździć w ulubionych rolkach przez cały okres dojrzewania. Nie ważne czy ma lat 6 czy 16 - rolki regulowane dostępne są w wielu rozmiarach. Jeżeli jesteśmy osobami drobnymi i chcemy nauczyć się jeździć na rolkach również możemy sięgnąć po rolki regulowane. Sama regulacja rozmiaru jest na tyle prosta, że nawet dziecko powinno sobie z nią poradzić.

   

Nie trzeba obawiać się, że rolki samoistnie zmianą rozmiar podczas jazdy. Producenci przygotowują te produkty tak aby spełniały wszelkie wymagania nie tylko młodych rolkarzy, ale i ich rodziców. Wytrzymałe kółka, łożyska dostępne w zależności od potrzeb ABEC3, ABEC5 lub nawet ABEC7. Kupując rolki dla dzieci nie zapominajmy o kasku i zestawie ochraniaczy – bezpieczeństwo przede wszystkim.

  


 

Rolki hokejowe

Rolki hokejowe to sprzęt wytrzymały i mocny, przeznaczony do gry w hokeja. Jeżeli grasz rekreacyjnie czy też zawodowo, wiesz, że rolki hokejowe powinny być stabilne, mieć dobrą kontrolę oraz zwrotność. Najważniejsze jednak, aby były na tyle twarde by uchronić nogę przed ewentualnym urazem. Profesjonalne rolki hokejowe nie mają hamulca, oraz posiadają dwie wielkości kółek.

 

Rolki szybkościowe

Lekkie i wytrzymałe rolki przeznaczone dla miłośników prędkości. Doskonale nadają się do szybkiej sportowej jazdy. Rolki szybkościowe można poznać po dużych kółkach w rozmiarze od 90mm wzwyż. Niższy but przeznaczony jest dla zaawansowanych i doświadczonych rolkarzy. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz przygodę z rolkami do jazdy szybkiej wybierz wyższy but. To właśnie on sprawia, że noga jest stabilniejsza, a rolkarz ma większą kontrolę nad rolką.

 

Rolki agresywne

Rolki agresywne to mocne, bardzo zabudowane rolki z małymi kółkami, które nadają się do wszelkiego rodzaju zjazdów po poręczach, murkach, ramach. Dzięki swej budowie wykorzystuje się je do wykonywania trików, skoków i różnych kompilacji. Twarde kółka pozwalają na dobrą przyczepność, a ich niewielki rozmiar sprawia, że rolka jest niezwykle zwrotna. Rolki agresywne to produkt dla prawdziwych miłośników adrenaliny, którzy lubią jazdę w skate parkach, czy też cenią sobie uroki miejskiej dżungli.

  

Rolki freestylowe

Coraz większą popularnością cieszą się rolki freestylowe. Slalom, czy też miejska jazda to coś w sam raz dla posiadaczy rolek freestylowych. Rolki do jazdy freestyle są połączeniem cech rolek do hokeja i fitnessu. W tych rolkach można wjechać niemalże wszędzie. Lekka lecz wytrzymała skorupa chroni przed urazami. Kółka ok 80mm są ciasno ułożone, żeby niepotrzebnie nie wydłużać płozy. Takie ułożenie sprawia, że rolki są niezwykle zwrotne.

 

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIE ROLKI?

Jeżeli już zdecydujesz się na określony styl jazdy, warto zapoznać się z parametrami rolek.

But

Rolki to sport, który może wycisnąć z nas siódme poty. Dlatego bardzo ważne by but rolki był przewiewny i wygodny. Wybierając rolki zwróćmy uwagę na materiał z jakiego jest on zrobiony, oraz jak jest zrobiony. Dobry but świetnie trzyma stopę, nie gniotąc jej. Pamiętajmy o tym, że dobrze dopasowany but świetnie przewodzi energię oraz znacznie wpływa na kontrolę jazdy. Droższe modele posiadają anatomiczna budowę buta wewnętrznego, tak by jak najlepiej dopasować się do kształtu stopy. Jeżeli mamy dzieci nie należy oszczędzać na rolkach kupując rolki w większym rozmiarze. Taki zakup prędzej czy później doprowadzi do kontuzji. W sklepach można znaleźć rolki regulowane, które z pewnością spiszą się lepiej niż rolki za duże.

Łożyska

Wybierając rolki powinniśmy zwracać uwagę na ich łożyska. To właśnie one mają wpływ na szybkość oraz płynność jazdy. W zależności od modelu łożysk możemy znaleźć łożyska typu ABEC lub SG.

  • ABEC to najczęściej używane łożyska w rolkach, ich dużą zaletą jest fakt, iż można je czyścić.
  • Łożyska SG nie mają możliwości rozłożenia, jednak są troszkę wytrzymalsze niż klasyczne ABEC.

Przy typie łożyska widnieje numer informujący nas o jakości łożysk. ABEC3 to podstawowe łożyska, które wykorzystuje się głównie w rolkach dla dzieci. ABEC5 lub ABEC7 stosuje się w rolkach rekreacyjnych, fitnessowych czy też freestylowych. Im wyższy numer tym szybsze łożyska.

Kółka

Kółka to bardzo ważna część rolek. Obecnie produkuje się je z poliuretanu (syntetycznego kauczuku – nie mylić z naturalnym). Kółka różnią się od siebie wielkością i twardością. Wielkość kółka jest oznaczana w minimetrach. Największe kółka do rolek wykorzystuje się do jazdy szybkiej, gdyż takie koła osiągają najlepszą prędkość. Jednak im większe kółko tym mniejsza zwrotność rolki. Dlatego właśnie do jazdy agresywnej używa się rolek z małymi kółkami. Twardość jest oznaczana symbolem A. Kółka o najniższej twardości są mało odporne na ścieranie, jednak bardzo dobrze tłumią wibracje. Duża twardość z pewnością wpływa na żywotność kółek oraz ich przyczepność.

Płoza

W sklepach można znaleźć rolki z różnymi rodzajami płóz, najczęściej jednak wybieramy pomiędzy płozą aluminiową, a kompozytową. Kompozytowa płoza jest wykonana ze specjalnych stopów plastiku, dzięki czemu jest wytrzymała oraz świetnie tłumi drgania. Poleca się ją przede wszystkim początkującym rolkarzom. Na wybór płozy auminiowej decydują się prawdziwi pasjonaci rolkarstwa. Jest ona lekka, stabilna i bardziej wytrzymała od płozy kompozytowej.

Jaka marka?

Właściwie jednymi z najlepszych, najbardziej znanych marek są

  • Rollerblade,
  • Powerslide,
  • Roces,
  • K2.

Modele tych marek są również najdroższe, ale pamiętajmy, że to naprawdę wysoka jakość. Oczywiście inne, tańsze marki też są dobre, z tym, że polecamy je raczej osobom początkującym, które jeszcze nie wiedzą czy będą jeździć regularnie lub takim, które na pewno będą jeździć jedynie okazjonalnie. Wtedy spokojnie wystarczą tańsze rolki.

Dodatkowe udogodnienia

Niektóre, zwłaszcza droższe modele, posiadają szereg udogodnień, które mają za zadanie sprawić, by jeździło nam się lepiej. Do nich należy shock absorber, który pochłania wstrząsy, ale podobne zadanie spełnia, chociaż nie aż tak dobrze, plastikowa płoza.

Innym praktycznym rozwiązaniem jest możliwość termicznego dopasowania wnętrza buta do kształtu stopy, poprawia to wygodę i komfort jazdy.

Teraz wiesz już, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje rolek i na co zwrócić uwagę kupując je. Możesz zapoznać się zatem z zasadami doboru odpowiedniego dla siebie rozmiaru rolek (KLIKNIJ TUTAJ).

Pamiętaj, że w sklepie Asport.pl zawsze doradzimy ci i pomożemy wybrać właściwy model.

 

Komentarze