Jak hamować na rolkach – 4 najważniejsze sposoby

Już podczas pierwszej przejażdżki na rolkach staje się jasna pewna rzecz – że nabranie rozpędu jest znacznie prostsze, niż zatrzymanie się w określonej chwili i miejscu. Może się to brzmieć nieco paradoksalnie, ale dobry rolkarz to przede wszystkim taki, który panuje nad swoją jazdą w takim stopniu, by zatrzymać się właśnie tam, gdzie chce.

Jak hamować na rolkach – dostępne opcje

Podczas pierwszej przejażdżki wielu rolkarzy-amatorów bardzo ważnymi punktami na trasie są elementy miejscowej infrastruktury: wszystko, czego można się złapać czy przytrzymać, jest wtedy jak szczodry dar od losu. Jednak tego, jak hamować na rolkach, należy zacząć się uczyć jak najwcześniej. Żeby w profesjonalny sposób przeciwstawić się efektom pracy kółeczek przymocowanych do rolek, można obrać cztery strategie:

  • Hamulec – zwłaszcza osoby początkujące powinny skupić się na tej pomocy, ponieważ jest najprostsza i zapewnia szybkie efekty. Żeby opanować umiejętność właściwego korzystania z hamulca, wystarczy nauczyć się odpowiednio przenosić ciężar całego ciała na nogę ubraną w tę rolkę, która jest wyposażona w specjalny, plastikowy element, umieszczony tuż za kółkami. To bardzo skuteczny sposób na niemal błyskawiczne zatrzymanie się.

  • Hamowanie pługiem – należy ustawić stopy w taki sposób, by były złączone piętami i utworzyły kształt litery V. Nie uginając kolan, trzeba wykonać szeroki rozkrok – im szerszy, tym szybciej zwolni się tempo jazdy. Z tego rozkroku powinno się płynnie wrócić do normalnej pozycji, pamiętając cały czas o pochylaniu tułowia ku ziemi.

  • T-stop – przygotowując się do tego hamowania, trzeba wyciągnąć przed siebie jedną z nóg i przenieść na nią cały ciężar ciała. Po chwili tylną stopę trzeba obrócić tak, by linia kółek zwróciła się prostopadle względem kierunku jazdy – właśnie tarcie obróconych o 90 stopni kółeczek pomoże rolkarzowi się zatrzymać.

  • Hamowanie przez obrót – składa się z dwóch etapów, które należy płynnie połączyć obrotem. Pierwszym jest wyciągnięcie jednej z nóg do przodu i oparcie na niej całego ciężaru ciała. W miarę obracania się wokół własnej osi należy przenieść ciężar na drugą nogę, cały czas utrzymując taką pozycję stóp, by były skierowane na zewnątrz.

Jak widać, metody zatrzymywania się rolkarza można podzielić na dwie grupy: takie, które pomogą dość szybko przybrać mu nieruchomą postawę oraz takie, które polegają raczej na kontrolowanym obniżaniu tempa jazdy. Tutaj więcej na temat tego jak hamować na rolkach bez hamulca.

Na koniec, pamiętaj że wybór konkretnego sposobu zależy głównie od okoliczności, ale i umiejętności wykonania danego manewru – tak, by zadziałał zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Komentarze