Jakie kółka do rolek będą najlepsze?

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób dobrać kółka idealne dla Twoich rolek? Gubisz się w symbolach i oznaczeniach podanych na kółkach? Jeśli tak, to chętnie ci pomożemy :). Po lekturze tego poradnika będziesz wiedział o kółkach tyle, ile prawdziwy profesjonalista.

Na co zwrócić uwagę, by wiedzieć jakie kółka wybrać?

Materiał

Obecnie kółka produkowane są z poliuretanu, nazywanego także syntetycznym kauczukiem (nie mylić z naturalnym!).

Dlaczego właśnie taki materiał? Poliuretany są wszechstronne, nowoczesne i bezpieczne. Są one stosowane w bardziej wygodny i przyjazny dla środowiska sposób niż inne materiały - dzięki czemu wybierając rolki z takimi kółkami, wspiera się eko ideę tego sportu (zobacz więcej na: https://www.rolki.net.pl/badz-eko-na-eko-rolkach/).

Warto wiedzieć, iż poliuretan to tworzywo sztuczne, które występuje w różnych formach. Można go dostosować do szerokiej gamy aplikacji dla użytkowników końcowych - w tym właśnie rolkarzy.

Symbole i oznaczenia

Na kółkach do rolek można spotkać dwa rodzaje symboli:

  • cyfry i literę A
  • wielkość w milimetrach, np. 76/80A.

Pierwsza cyfra oznacza średnicę w mm, a druga twardość poliuretanu, z którego kółko zostało zrobione. Litera A to symbol w tzw. skali Shore'a odnoszącej się do twardości poliuretanowych produktów. Cyfry przy symbolu określają poziom twardości kółka. Oba wyznaczniki mają duże znaczenie przy szybkości jazdy i ogólnym komforcie.

Twardość kółek

Im większa twardość kółek (wyższa liczba), tym mniej są przyczepne do podłoża, ale bardziej trwałe, mniej się ścierają, a jednocześnie komfort jazdy jest większy. Natomiast miękkie kółka charakteryzują się dobrą przyczepnością, ale jednocześnie większą ścieralnością. Najpopularniejsze, idealne do jazdy rekreacyjnej są kółka o twardości 78-82A, która jest kompromisem między przyczepnością a trwałością kółek. Czym większa liczba znajdująca się przy symbolu A, tym twardsze kółko, przeznaczone dla osób o większej wadze ciała, lubiących jazdę szybką i agresywną.

Miękkie kółka oznaczone są symbolami od 74A do 82A. Są wolniejsze, nie osiągnie się na nich zbyt dużej prędkości, ale za to komfort jazdy jest większy a przyczepność do podłoża bardzo dobra. Jednak szybciej się one zużywają, ścierają, przez co ich zakup jest mniej ekonomiczny.

Twarde kółka posiadają symbole od 84 A do 100A. Są szybsze, ale jednocześnie gorzej przyczepne do podłoża niż kółka miękkie. Jazda na nich nie jest tak komfortowa jak na kółkach miękkich ze względu na to, że pochłaniają mniej drgań, natomiast możemy ich dłużej używać, są trwalsze, nie ścierają się zbyt szybko.

Średnica kółek

Kółka dzielą się na małe i duże według podanej w milimetrach wielkości.

  • Małe kółka, czyli takie, których średnica zawiera się w przedziale od 47mm do 70mm są zwrotne, łatwiej nimi manewrować. Jeździ się na nich wolniej, ale stabilnie.
  • Duże kółka występują w rozmiarach od 84mm do 110mm. Przeznaczone są do szybkiej jazdy, poza tym są mniej zwrotne i przyczepne niż kółka małe. Kółka o średnicy 90 mm są doskonałe dla osób zaawansowanych, natomiast 100-milimetrowe polecane są na maratony.

Kółka, które mają od 70 do 84 mm wielkości mają przeciętne parametry, stanowią rodzaj uśrednienia pomiędzy małymi a dużymi kółkami. W tym przedziale występują kółka do rolek przeznaczonych do jazdy rekreacyjnej, fitnessowej. Najczęściej mają one wielkość od 72 do 80 mm.

Profil kółek

Oprócz średnicy i twardości kółka posiadają jeszcze tzw. profil. Kiedy popatrzymy z góry na kółko umieszczone w rolce to będzie ono albo płaskie, albo ścięte z obu stron.

  • Kółka o płaskim profilu są dobre do jazdy agresywnej. Jeździ się na nich wolniej, ale mają dobrą przyczepność do podłoża ze względu na dużą powierzchnię jezdną.
  • Na kółkach o profilu ściętym jeździ się szybciej, ale nie są tak stabilne i przyczepne. Dzięki temu są doskonałe do jazdy szybkościowej. Trzeci rodzaj profilowania, okrągły, sprawdza się w jeździe hokejowej, freestylowej oraz w miejskiej.

Ilość kółek w rolce

W rolkach są na ogół cztery kółka, chociaż w zależności od ich rozmiaru i przeznaczenia może być ich zarówno 5, jak i 3 - czego najlepszym przykładem są rolki Powerslide . Mniejszą ilość kółek posiadają na przykład rolki dla dzieci, ale ma to związek jedynie z ich rozmiarem i nie ma wpływu na stabilność i bezpieczeństwo jazdy.

Jakie kółka do rolek dla dzieci?

W rolkach dziecięcych kółka muszą być małe i miękkie, ponieważ wtedy gwarantują komfortową, wolną jazdę, a co za tym idzie - również bezpieczeństwo. Nad takimi kółkami łatwiej zapanować, a to jest niezbędne do nauki jazdy. W naszej ofercie można znaleźć:

Powyższe modele dodatkowo uprzyjemnią naukę każdemu dziecku.

Jakie kółka dla początkujących?

Na początku naszej przygody z rolkami lepiej jest kupić kółka średniej wielkości (72 - 82 mm), ponieważ duże nie są polecane dla początkujących. Będziemy jeździć na nich wolniej, ale nauka przyjdzie nam przez to o wiele łatwiej. Sugerowana twardość takich kółek to 78-82A.

Jakie kółka do jazdy agresywnej?

Najlepsze do jazdy agresywnej są malutkie kółeczka, o średnicy od 74 mm do 62 mm. Powinny też być twarde (82A-101A), bo dzięki temu będą się dobrze ślizgać na poręczach.

Jakie kółka do jazdy szybkościowej?

Idealne są kółka o wielkości od 84 do 110 mm i twardości powyżej 80A. Takie parametry zapewniają rozwinięcie dużych prędkości podczas jazdy.

Jakie kółka do hokeja?

Twardość: od 73A do 76A, a nawet wyższa. Średnica od 59 do 80 mm. Kółka te muszą charakteryzować się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża oraz łatwością panowania nad nimi.

Jakie kółka do freestyle'u i do urban skating?

Twardość: od 78A wzwyż. Średnica: od 72 do 80 mm.

Kiedy wymienić kółka?

To bardzo często zadawane pytanie. Kiedy kółka są już starte, można przedłużyć ich żywotność dokonując przekładki, czyli zmieniając ich kolejność w płozie. Jednak za jakiś czas kółka zetrą się jeszcze bardziej i wtedy trzeba pomyśleć o wymianie ich na nowe. Na szczęście przy średnio intensywnej jeździe kółka powinny wytrzymać minimum dwa sezony, zanim je wymienimy. Tutaj dowiesz się jak wymienić kółka w rolkach.

Ceny kółek

Kształtują się na bardzo różnym poziomie. Za najprostsze możemy zapłacić raptem około 20 złotych za 4 sztuki lub kilkanaście złotych za jedną sztukę. Najczęściej sprzedawane są one w kompletach po 4 lub 8 sztuk, ale zdarzają się też pojedyncze egzemplarze. Najdroższe modele to wydatek rzędu nawet i 200 złotych, jednak za taką ceną idzie naprawdę bardzo wysoka jakość wykonania, trwałość oraz gwarancja komfortowej jazdy.

 

Komentarze