Zawody rolkarskie w Polsce

Zawody rolkarske cieszą się coraz większym powodzeniem i coraz większą popularnością. Organizowane są one na całym świecie, także w Polsce. Organizacją zawodów zajmuje się w głównej mierze Polski Związek Sportów Wrotkarskich, który jest organizacją zrzeszającą trenerów, działaczy sportowych, ale przede wszystkim zawodników z całej Polski, którzy z każdym rokiem osiągają coraz więcej sukcesów. Organizacja ta ściśle współpracuje ze stowarzyszeniem wrotkarskim europejskim (CERS) oraz światowym (FIRS).

Polski Związek Sportów Wrotkarskich dokłada wszelkich starań, aby promować, popularyzować i rozwijać wszystkie dyscypliny i specjalności wrotkarskie w naszym kraju. A jest ich wiele; jazda szybka, hokej na rolkach, jazda agresywna, albo też bardzo modny w ostatnim czasie freestyle slalom.

Bardzo dużą popularnością, od wielu lat cieszy się przede wszystkim jazda agresywna. Do jazdy wykorzystuje się rampę, albo ulicę. Jedną z najbardziej znanych imprez rolkowych dla miłośników jazdy agresywnej, są zawody organizowane w rzeszowskim skatepark'u. Zawody te odbywały się już tam trzykrotnie. Na każdej imprezie pojawia się wielu najlepszych zawodników w całej Europie. Na tego typu zawodach łatwo zauważyć, że w ciągu kilku ostatnich lat, zawodnicy z Polski liczą się coraz bardziej w światowych rankingach, co z kolei sprawia, że zainteresowanie tym sportem, zwłaszcza pośród młodych ludzi, staje się jeszcze większe. Zawody w Rzeszowie odbywają się zazwyczaj jesienią. Startować można w trzech kategoriach; juniorzy, amatorzy oraz pro - najlepsi zawodnicy w Polsce. Każdego roku przybywa także widzów, co także jest dobrym znakiem dla tej dyscypliny.

Od 2011 roku organizowane są także zawody z cyklu Polish Rolling League. Przedsięwzięcie to zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe Green w porozumieniu z Polskim Związkiem Sportów Wrotkarskich. Niezwykle popularne są również Mistrzostwa Podkarpacia, w tym roku zorganizowane już po raz IX. Zawody te przeznaczone są dla każdego; dla początkujących, ale też dla zaawansowanych zawodników. Więcej informacji, na temat planowanych zawodów w Polsce, ale też na świecie, można znaleźć na stronie PZSW.

Nie tylko panowie jeżdżą na rolkach

Bardzo często, obserwując rampy oraz skateparki w naszych miastach, zauważyć można, że rolki kocha mnóstwo kobiet. Potwierdzeniem tego jest wiele tytułów zdobytych przez panie. Wymienić można chociażby Ewelinę Czaplę, mistrzynię Polski w speed slalomie, która zwyciężyła na mistrzostwach w Korei, Andżelikę Prucnal, zdobywczynię trzeciego miejsca w światowym rankingu WSS, a także wicemistrzynię Polski 2013 classic slalom Paulinę Czaplę. Wymieniając zawodników, nie można zapomnieć o najbardziej utytułowanym w naszym kraju, dwukrotnym mistrzu Polski w jeździe agresywnej - Piotrze Combrzyńskim. Jak widać, zainteresowane tym sportem pośród obu płci jest duże i wciąż się zwiększa. W wielu miastach organizowane są kursy, występy, popisy oraz imprezy rolkarskie.

Komentarze