Rolki do skateparku

Poznając podstawy jazdy na rolkach, zyskuje się dostęp do niezwykłej rozrywki – skating, uprawiany dzięki rolkom, pozwala bowiem połączyć przyjemne z pożytecznym. Często się zdarza, że przygodę z rolkami rozpoczynają osoby skuszone wizją znalezienia idealnej rekreacji, która pozwala stopniowo trenować i wzmacniać ciało, ale nie ma znamion żmudnego i nużącego wysiłku.

Każdy rolkarz, który pozna podstawowe manewry, może cieszyć się jazdą rekreacyjną – czyli niezobowiązującymi przejażdżkami, które z powodzeniem zastępują bieganie i dają skaterom okazję do bardziej swobodnego spędzania czasu, ale w raczej spokojnym, własnym rytmie. Taki rodzaj skatingowej zabawy wystarcza wielu miłośnikom rolek – ale nie wszystkim.

Skatepark, czyli witaj przygodo

Zakładając rolki, trzeba zmierzyć się z zupełnie nowymi zasadami poruszania się – siła tarcia nagle jest mocno ograniczona, a najdrobniejszy ruch ciała może okazać się zgubny i sprowadzić całe ciało na ziemię. Wszystkie te okoliczności, z którymi w pierwszych chwilach jest się dość trudno oswoić, mogą działać nieco deprymująco. Początkujący skater potrzebuje nieco czasu, żeby nabrać wprawy i poczuć się pewnie, mając na nogach buty przeznaczone do jazdy. I chociaż są tacy, dla których te skatingowe realia są swego rodzaju udręką, część rolkarzy z zachwytem odkrywa nowe możliwości, jakie się przed nimi otwierają.

Planując relaks na rolkach, właściciele modeli fitness kierują się w stronę terenów zielonych – gdzie długie i szerokie alejki zapraszają do spokojnej jazdy wśród miłych okoliczności przyrody. Jednak rolkarze, którzy od swojego hobby oczekują mocniejszych wrażeń i większej ilości atrakcji, mogą znaleźć w niejednej miejskiej przestrzeni także specjalne place zabaw. Ci którzy chcą poszaleć stawiają na skateparki na całym świecie (czytaj więcej na: https://www.rolki.net.pl/artykul/wakacje-na-rolkach/)

W skateparku może pojawić się każdy rolkarz – jednak prawdziwej zabawy doświadczy ten, który ma na nogach odpowiedni model butów do jazdy. Orientując się, że jazda rekreacyjna to zbyt mało, wypada udać się ponownie do sklepu sportowego, żeby znaleźć odpowiednią parę rolek do jazdy wyczynowej bądź agresywnej.

Na co przygotować  siebie ( i swoje rolki) przed wizytą w skateparku?

Skatepark zaprasza rolkarza do stawiania sobie kolejnych sportowych wyzwań – do poznawania własnych możliwości i pokonywania dotychczasowych ograniczeń. Do wykonywania tego rodzaju akrobacji trzeba mieć jednak odpowiedni sprzęt, który pomoże urzeczywistnić skatingowe cele i marzenia. W skateparku przydadzą się rolki o odpowiednio małych kółkach, czyli modele zdecydowanie zwrotniejsze niż te do jazdy rekreacyjnej czy szybkiej.

Kółka w takich modelach jak rolki freestyle bądź agresywne mogą być nieco inaczej rozmieszczone: między nimi może znajdować się niewielka wolna przestrzeń, która umożliwia na przykład:

  • zjeżdżanie po poręczy
  • skakanie po różnych przeszkodach, różniących się wysokością.

Rolki do jazdy agresywnej rozpozna się także po tym, że ich kółka są wzmocnione, zabezpieczone przed uszkodzeniami, o jakie nietrudno podczas wykonywania skoków i akrobacji. Mając do dyspozycji dobrze dobrany model rolek, można śmiało rzucać wyzwanie murkom, rampom i wielu innym przeszkodom. Zobacz listę najlepszych w Polsce tutaj.


 

Komentarze