Jazda na łyżwach – łatwa czy trudna do opanowania?

Oglądając występy łyżwiarzy, którzy popisują się swoimi umiejętnościami podczas rewii na lodzie albo podczas mistrzostw sportowych, można odnieść wrażenie że cała ta sztuka przychodzi im bez większego wysiłku. Oczywiście, aby widzowie odnosili takie wrażenie, łyżwiarze ćwiczą swoją jazdę przez lata – najpierw opanowują podstawowe manewry, potem trenują trudniejsze elementy, a następnie, w trybie sportowych sezonów, ćwiczą konkretne programy artystyczne.

Ale i podczas wizyty na zwykłym lodowisku, które daje amatorom możliwość zabawy na lodzie, można pomyśleć, że sunięcie po tafli nie jest przesadnie trudne. Ale jaka jest prawda?

Jazda na łyżwach: o czym pamiętać, zaczynając naukę?

Prawda, jak to zazwyczaj, leży pośrodku: jazda na łyżwach może okazać się łatwa, ale dla osoby, która wykazuje pewne konkretne uzdolnienia. Wśród nich należy zaś wymienić przede wszystkim umiejętność utrzymania równowagi – od tego, czy jest się w stanie z gracją zapanować nad swoim ciałem, zależeć będzie w znacznej mierze sukces na lodzie.

Już kilka wieków temu przejażdżki na łyżwach były w Europie bardzo lubianym i powszechnie praktykowanym sposobem na spędzanie wolnego czasu – i nie sposób oprzeć się wrażeniu, że gdyby była to bardzo skomplikowana sztuka, nie zdobyłaby tak dużej popularności. Jednak przed rozpoczęciem pierwszej lekcji jazdy warto do takiej nauki dobrze się przygotować – żeby wszystko poszło możliwie płynnie.

Kluczową rzeczą jest znalezienie dobrego modelu łyżew – i zadbanie, żeby dobrze je założyć, właściwie dopasować i zawiązać. Nasi przodkowie mieli często ułatwione zadanie, gdy po prostu przypinali płozy do butów, z których korzystali na co dzień. Współcześni łyżwiarze muszą sprawić sobie wygodną i dobrze dopasowaną parę łyżew, które umożliwią rozpoczęcie przygody z łyżwiarstwem. Początkującym łyżwiarzom poleca się wybieranie modeli figurowych (zobacz tutaj: https://www.rolki.net.pl/lyzwy-figurowe/) – ząbki obecne na szczycie płozy pomagają się zatrzymywać i podnosić.

Dobrze też rozważnie wybrać okoliczności, w jakich zamierza sie rozpocząć samodzielne kroki w nowych łyżwach. W miarę możliwości warto wybrać lodowisko otoczone stabilną bandą – korzystając z tego pewnego oparcia można najlepiej przyzwyczaić się do nowego sposobu poruszania się. Podczas pierwszych chwil na lodzie lepiej poruszać się przed siebie, trzymając się bandy – a potem wypada coraz bardziej się od niej odsuwać i na lekko ugiętych kolanach wychodzić naprzeciw łyżwiarskiej przygodzie. Stawiając kolejne kroki, podnosząc się z pierwszych upadków, warto pamiętać, że to przede wszystkim wytrwałość  pomoże opanować sztukę jazdy na łyżwach.

Komentarze