Jakie mięśnie rozwijamy na rolkach?

Jazda na rolkach świetnie wpływa na naszą sylwetkę. Wiosną, latem i jesienią w parkach naszych miast można spotkać wiele osób uprawiających ten właśnie sport.Jazda na rolkach daje nam dużo frajdy, poczucie wolności, jest świetnym sposobem na aktywne spędzenie wolnego czasu, ale przede wszystkim, świetnie wpływa na nasz cały układ ruchowy.

 

Praca mięśni

 

Jazda na rolkach, pod względem wydatku energetycznego oraz pracy mięśni, jest niezwykle podobna do biegania. To co ją jednak różni, to przede wszystkim mniejsze zagrożenie kontuzjami, ponieważ odciążenie stawów kończyn dolnych w tej dyscyplinie jest znacznie większe. Podczas jazdy na rolkach, pracują różne grupy mięśniowe. Można nawet powiedzieć, że jazda pobudza całe nasze ciało i wszystkie mięśnie; pleców, rąk, grzbietu, brzucha, nóg, przy czym oczywiście, grupa ostatnich mięśni pracuje najintensywniej.

Mięśniami, które wykazują największą aktywność podczas jazdy są mięśnie czworogłowe oraz pośladkowe. Gdy jeździmy w pozycji obniżonej, która nazywana jest również łyżwiarską, niezwykle zaangażowane są również mięśnie grzbietu. W zależności także od stylu jazdy na rolkach, łydki będą pracowały bardziej bądź mniej intensywnie. Zazwyczaj praca łydek jest znacznie mniejsza niż przy bieganiu, ponieważ buty unieruchamiają łydkę, jednak, rolki do jazdy szybkiej są nieco niższe, przez co łydki angażują się w niemałym stopniu. Jeżdżąc na rolkach modeluje się cała sylwetka. Podczas treningów, mięśnie brzucha są w ciągłym napięciu, dzięki czemu kształtują się, a brzuch robi się coraz bardziej płaski. Pamiętajmy jednak, że efekty nie będą widoczne natychmiast - na każdy efekt trzeba sobie zapracować. Jazdę na rolkach warto jednak traktować hobbistycznie, efekty przyjdą z czasem.

Nie tylko mięśnie

Jazda na rolkach nie wpływa jednak wyłącznie na nasze mięśnie. Pozytywnie wpływa na cały nasz organizm, nie wyłączając również poprawy samopoczucia. Jak przy każdej aktywności fizycznej, tak również w trakcie jazdy na rolkach nasze ciało wytwarza hormon szczęścia, który poprawia nasz nastrój i sprawia, że w zupełnie inny sposób podchodzimy do rozwiązywani trudnych, codziennych problemów. Poza tym, rolki są naprawdę dobrym sposobem na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów - wiele zależy od naszej systematyczności, ale także techniki jazdy. Jeżdżąc intensywnie możemy zbudować dużą wytrzymałość o organizmu, jeżeli z kolei wybierzemy spokojniejszą jazdę, ale na dłuższych dystansach, z niskimi wartościami tętna (sposób jazdy tlenowej), spalimy tkankę tłuszczową.

Jazda na rolkach angażuje wspominane już mięśnie ud, pośladków, rąk, pleców i brzucha, wysmukla naszą sylwetkę, ujędrnia ją i sprawia, że jesteśmy w lepszej formie ogólnej. Zawsze też możesz spróbować innowacyjnego pomysłu na fitness na rolkachSystematyczna jazda pomaga także w likwidowaniu cellulitu, poprawia kondycję oraz samopoczucie, pozwala się odstresować i dotlenić cały organizm. Na rolki warto wybrać się nawet kilka razy w tygodniu - jest to sport, który można uprawiać w pojedynkę, ale równie dobrze na rolki można wybrać się w większej grupie - znajomych bądź rodziny.

Komentarze